НОВИНИ

Марцин Заборовський: Побоювання ЄС щодо політики Варшави перебільшені

Як і Україна та ще декотрі держави, Польща — молода демократія. І до деяких демократичних практик треба підходити в цьому разі обережно.

Виконавчий віце-президент Центру аналізу європейської політики Марцин Заборовський розповів в інтерв’ю «Тижню», що побоювання Євросоюзу щодо політики Варшави перебільшені — після обрання нового уряду Польщі польській демократії нічого не загрожує.

«Однозначно перебільшені. Я радше сказав би, що за процесом тут треба дуже пильно спостерігати. Як і Україна та ще декотрі держави, Польща — молода демократія. І до деяких демократичних практик треба підходити в цьому разі обережно», — сказав він.

За словами Заборовського, польська демократія точно не під загрозою. Нинішній уряд виграв вибори, які були демократичними. Ніхто, зокрема опозиція, не опротестовував результату. Однак він може перевищити свій мандат. Адже успіх в електоральних перегонах не дає мандата на перероблення системи. Він означає, що ті, хто прийшов до влади, мають право проводити свої зміни на виконання даних обіцянок.

Фактично, за його словами, нинішній уряд реалізовує реформи, які обіцяв. Це викликає багато критики в таборі опозиціонерів, хоча вона не зовсім виправдана. А останнє, своєю чергою, розбурхує міжнародну критику — теж не завжди змістовну.

«Одне із суперечливих питань — це зміни до закону про ЗМІ, згідно з якими уряд здобуває більше контролю над державними медіа. Але уряди контролювали державні інформресурси й раніше: ті ніколи не були вільними від політичного впливу. Однак іззовні видається, ніби тут обмежують свободу слова. Це не так. Приватні медіа ніхто не чіпає, а саме їх у Польщі більшість. Якщо новий закон, що його затвердить уряд (наразі схвалено тільки поправки), заторкне ще й приватні ЗМІ, варто буде непокоїтися», — розповів політик.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»