НОВИНИ

The Economist: На Бразилію очікує найтриваліший за 80 років період економічного спаду

У 2016 році безробіття у Бразилії сягне 10%, що удвічі вище за показники 2014-го.

Цьогоріч Бразилія увійде в другий рік рецесії – це найтриваліший період економічного спаду в країні від 1930-х. Про це пише керівник бюро The Economist у Сан-Паулу Ян Пьотровський.

"2016-й мав стати зразковим для Бразилії роком. Поклади нафти, знайдені дев’ять років тому в глибоководному підсольовому комплексі біля берегів Ріо-де-Жанейро, мали б щедро змащувати коліщатка економіки та викорінювати соціальну нерівність. Нація футбольних фанатів повинна була б грітися в променях слави, здобувши рекордний шостий Кубок світу на власному полі в 2014-му. А поки всі спостерігали б за серпневими Олімпійськими іграми в Ріо-де-Жанейро, лівоцентристська Робітнича партія (РП) президента Ділми Руссефф і далі насолоджувалася б плодами стабільного економічного та соціального поступу з моменту приходу до влади в 2003-му", – пише він.

Проте, констатує Пьотровський, нафтове багатство виявилося майже таким самим невловимим, як і Кубок світу, мрії про який розбилися вщент у 2014-му, після розгромної (7:1) перемоги Німеччини у півфіналі. Державний нафтовий гігант Petrobras виявився куркою, що несе золоті яйця, проте лише для обраних. У 2014 році з’явилася інформація про багатомільярдний корупційний скандал: найбільші забудовники Бразилії засипали політиків грішми в обмін на контракти з нафтовим гігантом. Когось із магнатів у 2016-му очікує суд. Кількох політиків із коаліції Руссефф теж.

Тож, прогнозує керівник бюро The Economist у Сан-Паулу, у  2016 році безробіття у Бразилії сягне 10%, що удвічі вище за показники 2014-го. Соціальна нерівність, котра стабільно скорочувалася з 2001-го по 2012-й частково завдяки політиці перерозподілу доходів, яку провадила РП, поглиблюватиметься четвертий рік поспіль. Через зменшення обсягу виробництва й чи не найвищі у світі облікові ставки інфляція знизиться з 9,5% у 2015-му, але не до 2,5–6,5%, намічених центробанком.

Також, за його словами, на ціни вплине девальвація валюти: курс реала до долара буде найнижчим від 1994 року. Реал, як і валюти інших країн – експортерів сировини, впав услід за цінами на соєві боби, залізну руду та нафту. А ще над ним нависає перспектива зниження інвестиційного рейтингу Бразилії у 2016-му черговою великою кредитно-рейтинговою агенцією. До того, у вересні 2015-го, це вже зробила Standard & Poor, втомившись від небажання Руссефф провадити чесну бюджетну політику.

"У разі подальшого падіння інвестиційного рейтингу до сміттєвого пенсійні фонди та інститути спільного інвестування, що повинні тримати у своїх портфелях лише безпечні активи, муситимуть позбутися державних облігацій Бразилії (та компаній країни, рейтинг яких впаде так само). Тож багато хто почне скидати бразильські активи заздалегідь", – пише Пьотровський.

Детальніше читайте у свіжому щорічному спецпроекті журналу The Economist та «Українського тижня» «Світ у 2016»