НОВИНИ

The Economist: Боротьба Кемерона проти виходу Британії з ЄС буде важчою, ніж він сподівався

Тривалий час існувало припущення, що після певних дрібних поступок із боку європейських партнерів Кемерон агітуватиме «за» і легко виграє голосування, щоб лишитися в ЄС. Але такий сценарій тепер видається надто оптимістичним.

Прем’єр-міністр Великої Британії  Девід Кемерон пообіцяв провести референдум про перебування в Євросоюз 2016 року, попри те, що противники перебування країни в ЄС витрачають на свою компанію багато грошей і гарно організували її. Про це пише редактор відділу політики The Economist Джон Піт.

"Головним питанням для британського парламенту в 2015―2020 роках буде референдум про перебування в ЄС чи вихід із нього. Прем’єр-міністр Девід Кемерон пообіцяв провести його, не чекаючи кінця 2017-го. І хоча деякі торі пропонують відкласти голосування на кінець 2017-го, найімовірніше, воно все ж відбудеться в 2016-му", - йдеться в матеріалі.

За словами Піта, на це є три причини. Ранній референдум буде складнішим для євроскептиків, які хочуть виходу з ЄС, щоб виграти, адже то ще буде сприятливий для Кемерона початок каденції (а не середина, коли настає характерне розчарування). Тому з цим питанням краще розібратися до наступного з’їзду Консервативної партії в жовтні. А 2017-й надто поганий рік для референдуму: у Франції та Німеччині відбудуться вибори (і вони не зможуть допомогти Британії), а в другій половині черга Британії головувати в ЄС.

За його словами, тривалий час існувало припущення, що після певних дрібних поступок із боку європейських партнерів Кемерон агітуватиме «за» і легко виграє голосування, щоб лишитися в ЄС, як учинив Гарольд Вілсон, прем’єр-міністр-лейборист, коли 1975 року Британія проводила референдум. Але такий сценарій тепер видається надто оптимістичним. На відміну від 1975-го на кампанію «проти» витрачається багато грошей і вона добре організована. Вихід обстоюватимуть кілька провідних газет, тоді як у 1975-му на ньому наполягала тільки комуністична Morning Star.

Крім того, пише Піт, виборців відвернули від ЄС ще дві причини. Перша – британська економіка працює набагато краще, ніж економіка єврозони. Це заохочує тих, хто думає, що нині слушна мить звільнитися від мертвої руки ЄС. Друга – наростання занепокоєності імміграцією та біженцями, яку багато британців пов’язують із вільним рухом людей, що є головною умовою членства в Євросоюзі. Євроскептики стверджують, що Британія може відновити контроль над своїми кордонами, тільки вийшовши з нього.

"Це означає, що для Кемерона боротьба буде важча, ніж він сподівався. Але він усе одно має взяти гору, навіть якщо тільки акцентуватиме на негативних наслідках виходу Британії з ЄС", - зазначає автор.

Детальніше читайте у свіжому щорічному спецпроекті журналу The Economist та «Українського тижня» «Світ у 2016»