НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Нинішній курс гривні має міцне фундаментальне підґрунтя

Оглядач зазначає, що появи передбачуваних фундаментальних чинників, здатних призвести до стрімкого знецінення національної валюти, не очікується.

Нинішній курс національної валюти в Україні має досить міцне фундаментальне підґрунтя. Не дивно, що Нацбанк п’ятий місяць поспіль поповнює золотовалютні резерви, викуповуючи надлишок валюти на міжбанку. У таких умовах розхитати встановлену курсову рівновагу досить важко, тож на суттєве знецінення гривні в ринкових умовах розраховувати не варто. Про це у своєму матеріалі пише оглядач «Тижня» Любомир Шавалюк.

Водночас він зазначає, що попри те що на сьогодні платіжний баланс загалом сприяє досягненню певної рівноваги на валютному ринку, немає жодної гарантії, що така диспозиція збережеться на перспективу. Точніше, можна впевнено очікувати, що вже за кілька місяців ситуація погіршиться через низку факторів.

За словами Шавалюка, однією з найважливіших передумов погіршення торговельного балансу є зростання імпорту через підвищення доходів населення і споживання. Іншим вагомим фактором погіршення платіжного балансу є скасування низки імпортних мит. Ще один важливий фактор стабілізації — реструктуризація зовнішнього державного боргу.

«З огляду на всі названі фактори можна сподіватися, що платіжний баланс якщо й погіршиться, то некритично. Тобто в будь-якому разі появи передбачуваних фундаментальних чинників, здатних призвести до стрімкого знецінення гривні, не очікується», - пише він.

Також Шавалюк додав, «навіть якби фундаментальна основа рівноваги на валютному ринку була ідеальною, то все ж таки суто на спекулятивних та психологічних факторах гривня могла б пройти певний шлях у бік знецінення, хоч і нетривалий та ненадовго».

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».