Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
14 січня, 2011   ▪   Юрій Ніколов   ▪   Версія для друку

Тендерний забій

Структури Ріната Ахметова витискають державу з вугільного ринку
Матеріал друкованого видання
№ 2 (167)
від 14 січня, 2011
Тендерний забій
За кілька днів до Нового року компанія ДТЕК (входить до складу бізнес-імперії Ріната Ахметова) «поклала під ялинку» найбагатшій людині країни понад 7,5 млрд грн доходу. Трохи більше – 10,6 млрд грн – ДТЕК отримала за весь 2009 рік, видобувши 9,7 млн тонн вугілля (даних за 2010-й ще немає у відкритому доступі). 27 грудня 2010-го ТОВ «ДТЕК Трейдинг» встановило справжній рекорд: за результатами тендера уклало угоду з ВАТ «Дніпроенерго» на постачання 7,46 млн тонн вугілля та антрациту. Ціна питання – 7 529 971 694,59 грн (інформація «Вісника державних закупівель», № 56 від 27.12.2010 р.), ця сума майже збігається з консолідованим бюджетом усієї медичної галузі. Окрім новорічної вартості угоди в цій історії є ще один пікантний момент: близько 47% акцій ВАТ «Дніпроенерго» належать ДТЕК, а контрольний пакет – державі (точніше, НАК «Енергетична компанія України»). Постає просте запитання: чи враховані державні інтереси?

У поздоровленні, викладеному на офіційному сайті компанії «Дніпроенерго», її голова правління Роман Сердюков сказав: «Этот год стал для нас годом достижений и перемен. Вместе с нашим стратегическим партнером – компанией ДТЭК мы учились по-новому работать в изменившихся условиях и с уверенностью смотрим в будущее». Це стратегічна лірика.  Практична тактика така: згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій лише дві компанії – «ДТЕК Трейдинг» і таке собі ТОВ «Енергоопторг» – взяли участь у конкурсі з постачання вугілля на ВАТ «Дніпро­енерго» (дані сайту компанії), при цьому пропозиція переможця виявилася на 400 млн грн вигіднішою. Структура, формально контрольована НАК «Енергетична компанія України», нібито заощадила чималу суму, та – це вже точно – отримала надійного поста­чальника. Статутний фонд ТОВ «Енерго­­опторг», що програло тендер, – лише (!) 5 тис. грн (за даними відкритих джерел). І що цікаво, усі вимоги українського законодавства під час визначення переможця було враховано. Як-то кажуть: без коментарів, але з цікавою передісторією. 

Якось потужне держпідприємство «Вугілля України» спробувало конкурувати з ДТЕК і ТОВ «Енергоопторг» у конкурсі з постачання вугілля на ВАТ «Донбасенерго» – ця компанія, до речі, поки що не фігурує в розділі «Наші підприємства, партнери та асоційовані компанії» на сайті ДТЕК, на відміну від ВАТ «Дніпроенерго». І ціна питання у вересні 2010-го була відносно невеликою: ДТЕК запропонувала вугілля за 419 млн грн (932 грн/т), ТОВ «Енергоопторг» – на 20 млн грн дорожче, а ДП «Вугілля України» – за 335 млн грн (744 грн/т). Результати цього тендера для держпідприємства задокументовані АМКУ, який розглядає скарги учасників. 

Представники ВАТ «Донбас­енерго», відкривши в листопаді пропозицію ДП, дійшли висновку, що вона «не відповідає умовам документації конкурсних торгів та Закону «Про здійснення державних закупівель». «Вугілля України» не надало тендерного забезпечення (певної суми, яку традиційно вносять учасники, щоб підтвердити серйозність намірів) – 1 млн грн у формі банківської гарантії. Замість неї держпідприємство надало «гарантійний лист щодо врахування в якості тендерного забезпечення суми в розмірі 1 000 000,00 грн із загальної суми заборгованості» того самого ВАТ «Донбасенерго» перед ДП (борги були накопичені в попередні роки). Ця дрібниця стала формальною підставою зняття «Вугілля України» з конкурсної дистанції. 

Держпідприємство спробувало відшукати правду в АМКУ, але там підтримали представників ВАТ «Донбасенерго» і на початку грудня 2010-го відмовили ДП у задоволенні скарги. Ситуація, м’яко кажучи, дещо дивна. «Вугілля України» аж ніяк не виглядає тендерним рейдером. Та й зиску від 1 млн грн банківської гарантії організатори конкурсу не отримали б, адже, згідно із законодавством, у разі поразки фірмам-учасникам тендерне забезпечення повертають… Таким чином, втрати держави на цьому конкурсі становили 84 млн грн – достатньо, щоб 100 тис. українців похилого віку отримали мінімальну місячну пенсію. 

Після вересневої поразки ДП «Вугілля України» не наважилося подати свої пропозиції на тендер, організований ВАТ «Дніпроенерго». Відповідно можна лише припустити, чи справді були враховані в цьому конкурсі державні інтереси. Паливна залежність державних Центренерго та Донбасенерго від ДТЕК може бути використана останньою для поглинання енергокомпаній. 

Читайте також про це в статті "Мільярд під вугільну ялинку"

Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Британськими вченими було виявлено, що показники в організмі людей, який курять лише електронні сигарети, вмісту токсинів і канцерогенів значно нижче, ніж в організмі звичайних курців. Інформація про цих дослідженнях була опублікована в журналі Annals of Internal Medicine.
  29 березня,
 • Як почуває себе релігія в АТО, чи знаходять представники різних конфесій на війні місце для служіння людям та чи не стане військовий конфлікт початком великого переділу релігійного впливу на Донбасі?
  29 березня, Єлизавета Гончарова
 • Кремль розширює географію своєї військової присутності на Близькому Сході
  29 березня, Юрій Лапаєв
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено