Економіка

  ▪   The Economist

The Economist: «Зірка Смерті» повертається

Придбавши GitHub, Microsoft рухається до своїх витоків
Матеріал друкованого видання
№ 24 (552)
від 14 червня

Майже день у день 17 років тому тодішній бос найбільшої у світі софтової компанії Microsoft Стів Баллмер назвав Linux «раковою пухлиною», маючи на увазі, що ця операційна система на базі відкритого програмного забезпечення (ПЗ) означатиме в майбутньому кінець власницького ПЗ. 4 червня його наступник Сатья Наделла оголосив про поглинання GitHub — у наш час головного джерела таких «пухлин» — за $7,5 млрд. Ця угода стала ще однією ознакою дивовижних метаморфоз у Microsoft останнім часом.


Назва GitHub мало що скаже середньостатистичному користувачеві, але серед програмістів вона важить не менше, ніж для всього загалу Facebook (що пояснює солідну ціну за фірму, яка за минулий рік отримала, як вважають, усього $200 млн доходу). Понад 28 млн розробників ПЗ у всьому світі тримають свої коди на веб-сайті, який пропонує найрізноманітніші інструменти й послуги. Найважливіші з них дають змогу софтовим проектам (з відкритим вихідним кодом чи ні) легко складати код за допомогою різних учасників.

Сатья Наделла оголосив про поглинання GitHub за $7,5 млрд. Ця угода дала Microsoft імпульс у перегонах між технологічними гігантами в тому, щоб стати першою компанією з вартістю $1 трлн. Після повідомлення про поглинання ціни на її акції підскочили на 1%


Для Microsoft ця угода — наче повернення до джерел. Колись компанія сама чимось нагадувала GitHub. Коли її найвідоміша операційна система Windows стала найпопулярнішою в комп’ютерному світі 1990-х, усі розробники почали переходити на неї. Але Microsoft утратила свою роль головного центру для програмістів, занадто пізно перейшовши до інтернету, виступивши проти відкритого коду й пройшовши повз мобільний комп’ютинг. Компанія й далі нав’язувала Windows скрізь і всюди, хоча світ уже пішов далі. Це змінилося лише тоді, коли 2014‑го біля стерна став Наделла.

 

Читайте також: Microsoft вів обмеження на поставку програмного забезпечення для 224 компаній з РФ

 

Він відновив позиції Microsoft як виробника платформ, але на вищому рівні. Один із прикладів — хмарні обчислення, де компанія тепер упевнено посідає друге місце після Amazon. LinkedIn, який Microsoft перекупила 2016 року — другий приклад. Соціальна мережа забезпечила їй доступ до всього спектра зв’язків між професіоналами («соціальний граф» мовою технарів) і велику кількість даних. На GitHub дивитися треба під таким самим кутом. Microsoft уже використовує цей сервіс для розроблення значної частини свого власного ПЗ, а розробники зараз зможуть більш охоче писати програми для хмари цієї компанії — Azure.


Хоча в Microsoft і пообіцяли, що GitHub залишиться незалежним і зберігатиме свій статус відкритої платформи, чимало розробників (упереджена група) нічого доброго в цьому не бачать. Вони все ще вважають Microsoft чимось на зразок космічного корабля «Зірка Смерті» із «Зоряних війн», який знищує все на своєму шляху. Але вони помиляються. Ця угода — остаточний доказ перемоги повстанських сил. На більшості великих софтових ринків відкритий код — це щось саме собою зрозуміле.

 

Читайте також: Нацполіція і Microsoft підписали меморандум щодо кібербезпеки


Ця угода дала Microsoft імпульс у перегонах між технологічними гігантами в тому, щоб стати першою компанією з вартістю $1 трлн. Після повідомлення про поглинання ціни на її акції підскочили на 1%: інвестори вірять у тверезий розум Наделли. Під кінець травня ринкова капіталізація Microsoft уже на деякий час обійшла капіталізацію материнської компанії Google — Alphabet. Судячи з поточних тенденцій, переможе, очевидно, Apple, але Microsoft і Amazon зараз тримаються на одному рівні. Що ж, зовсім незле для фірми, яка за стандартами техноіндустрії належить до епохи динозаврів.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com