Економіка

  ▪   The Economist

The Economist: Цифрова пральня

Чи допоможе криптовалюта відмивати гроші в майбутньому?
Матеріал друкованого видання
№ 18 (546)
від 3 травня

Відколи існують брудні гроші, відтоді існує і відмивання грошей. Щороку, за оцінкою Управління ООН з наркотиків і злочинності, відмивається від $800 млрд до $2 трлн, або ж 2–5% глобального ВВП. Злочинці обмінюють гроші на дорогоцінні метали, фальшиві рахунки, відмивають готівку через казино або просто обв’язуються пачками банкнот і летять туди, де банки не ставлять жодних запитань. Зараз у них є новий «пральний» засіб — криптовалюти.

Із наявних на сьогодні даних випливає, що на криптозасоби припадає все ще невеличка частина всього процесу відмивання. Але привабливість криптовалют (їхня доступність у будь-якій точці земної кулі, швидкість і незворотність транзакцій, можливість зберігати конфіденційність) очевидна. Директор Європолу Роб Вейнрайт вважає, що 3–4% щорічних доходів від злочинності в Європі (а це £3–4 млрд, або ж $4,2–5,6 млрд) проходять через «криптопральню». На його думку, ця проблема лише поглиблюватиметься. В американському Управлінні боротьби з наркотиками переконані, що міжнародні злочинні угруповання ширше використовують криптовалюти.

Брудні гроші (скажімо, від торгівлі наркотиками) можна відмити, конвертувавши їх у криптовалюту, розбивши на дрібніші суми й провівши через криптосферу, можливо, через кілька віртуальних валют. Брудну криптовалюту (наприклад, отриману як викуп під час хакерської атаки) можна аналогічно обміняти, часто дуже швидко («атомні свопи») й маленькими порціями («мікропрання»), доки вона не очиститься достатньо, щоб долучитися до звичайних грошей.

Читайте також: Епохальна забавка

Влада починає помалу реагувати. Минулого місяця в Нідерландах посадили за ґрати британця, який взяв у злочинців брудних біткойнів на €11 млн ($13,2 млн), перевів їх у звичайні гроші через свій банківський рахунок, зняв готівку й повернув шахраям (мінус свої комісійні). Але професійні відмивачі вдаються до вигадливіших методів, часто поєднуючи старі й нові способи маскування, каже кримінолог Майкл Макґвайр із Суррейського університету.

Нещодавно Європол дізнався, як європейські кримінальні авторитети використовують криптовалюти для розрахунку за кокаїн із колумбійським наркокартелем. Європейські бандити відвідували криптобіржі, де переводили євро в анонімні віртуальні валюти. Їх надсилали на цифровий гаманець, зареєстрований у Колумбії, і міняли на песо на інтернет-біржі. Ці песо знімали готівкою, яку місцеві «грошові мули» розкидали по десятках банківських рахунків не надто великими сумами, щоб вони не викликали підозри. Боси картелю знімали гроші готівкою або отримували цифровий переказ.

Читайте також: Ті, що живуть у сутінках

«Запхати £10 тис. у труси й полетіти до Цюриха — це все ще досить поширений і легкий спосіб відмивання грошей», — каже Макґвайр. Але попереджає: що більше держава намагається вилучити готівку з нелегального обігу й боротися з іншими способами відмивання грошей, то більше шансів на майбутнє мають «кіберпральні».