Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
26 травня, 2017   ▪   Юрій Лапаєв   ▪   Версія для друку

У павутинні Газпрому

Російські газотранспортні проекти як загроза для Європи
У павутинні Газпрому

Американський аналітичний центр Atlantic Council  провів презентацію доповіді «Кремлівські газові ігри в Європі: Наслідки для політичного керівництва» (The Kremlins Gas Games in Europe: Implications for Policy Makers), підготовленої дослідником фонду «Свободна Росія» та Chatham House Іллею Заславським.

В дослідженні детально розглядаються існуючі та перспективні газотранспортні проекти «Газпрому» і можливі політичні  наслідки їхньої реалізації. Найбільше занепокоєння експертів наразі викликає проект «Північний потік 2», газогін, який повинен з’єднати Росію з Німеччиною через Балтийське море. Наразі в ЄС існує група країн, яку очолює Польща, що виступають проти реалізації цього проекту. Проект називається, таким, що не заслуговує довіри та суперечить цілям ЄС щодо диверсифікації джерел енергії, зменшення залежності від РФ та збереження транзиту через територію України. Поки що на шляху реалізації проекту є низка перешкод.

Читайте також: Польська газова компанія звернулася до Єврокомісії з вимогою оштрафувати російський Ґазпром

Перша – санкції проти Росії з боку ЄС, спрямовані на зупинку російських енергетичних планів. Попри намагання російської сторони доказати необхідність зробити виключення для цього газогону, його подальша доля поки що остаточно не визначена. В березні 2017 року, після значних дебатів, Єврокомісія ухвалила рішення, що вона буде шукати можливість отримання мандату від членів ЄС на проведення переговорів з російською стороною про спеціальний режим для «Північного потоку 2». Однак цей мандат повинен бути схвалений щонайменше двома третинами з 28 країн-членів Євросоюзу, що може відтермінувати початок будівництва, наразі запланований на 2019 рік.

Західним політиками необхідно припинити розглядати «Газпром» як звичайну компанію на ринку. Уникнення політично мотивованих проектів на кшталт «Північного потоку 2» та демонополізація ринку енергоносіїв  повинні стати ключовими у стосунках Європи з Росією в усіх пов’язаних сферах.

Друга причина – політична. Газопровід буде йти в обхід не лише України, а й деяких інших європейських країн, що потенційно може призвести до дестабілізуючих геополітичних наслідків. Відокремлення від поставок газу Україні знову надає можливість РФ впливати на ціноутворення «блакитного палива», і таким чином шантажувати Київ знижками. Крім того, останні дослідження показують, що загальний економічний ефект від проекту може бути негативним для ЄС, адже від його реалізації виграють лише європейські партнери «Газпрому», а більшість країн Європи, в тому числі транзитери з Центральної та Східної частини, а з ними і Україна, зазнають збитків.

Схоже розуміння ситуації є й у американських політиків. США розуміють, що Росія використовує власний природній газ в якості інструменту політичного впливу, перетворюючи його зі звичайного товару на зброю. Тому за словами сенатора від Демократичної партії США  Джоан Шаїн, США не мають жодних причин допомагати РФ в просуванні своїх газотранспортних проектів. Їхня реалізація «дозволить Росії ще більше тиснути на Європейський союз, а особливо на Україну», - зазначила вона.

Разом з тим, надмірна політизованість «Газпрому» є одночасно і його вразливим місцем. Відсутність нормального маркетингового підходу в управлінні лише створює додаткові проблеми підприємству. Плани щодо будівництва «Північного потоку 1 та 2» і Turkstream базувалися на прогнозах щодо значного споживання в Європі і не враховували перехід на відновлювану та альтернативну енергетику, що активно поширюється зараз в ЄС. Крім того, російські аналітики виявилися нездатними передбачити зростання долі скрапленого газу на ринку енергоносіїв. І тепер «Газпром» значно поступився конкурентам з Норвегії та Катару, що стало можливим завдяки відкриттю терміналів в литовській Клайпеді у 2014 році та польському Свіноуйсьце минулого року. Аналогічна ситуація і зі сланцевим газом.

Читайте також: Газпром через відсутність попиту припинив видобуток на одному з найбільших родовищ

За рекомендаціями автора дослідження, західним політиками необхідно припинити розглядати «Газпром» як звичайну компанію на ринку. Уникнення політично мотивованих проектів на кшталт «Північного потоку 2» та демонополізація ринку енергоносіїв  повинні стати ключовими у стосунках з Росією в усіх пов’язаних сферах. Дієвим інструментом боротьби при цьому може стати максимальне поширення даних щодо структури «Газпрому», політичної мотивації його керівників та проектів, а також причетності компанії до провокаційних акцій проти інших країн. Розвідувальні органи США повинні підготувати звіти для європейських партнерів щодо поточного стану розвідувальних операцій та дій організованих злочинних угруповань в сфері енергетики в ЄС та світі. Разом з тим, на думку Заславського, захист суверенітету України та постачання природнього газу до країни не підлягають обговоренню на будь-яких перемовинах між агентствами США та Європи з «Газпромом» або російською стороною.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Які політичні амбіції прагнуть утілити Юлія Тимошенко та її партія до 2019 року
  23 жовтня, Роман Малко
 • “Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
  23 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Депресивні індустріальні пейзажі, зупинені шахти, масове безробіття — здавалося б, як посеред цієї безнадії може знайтися місце для вируючого світу прогресивного мистецтва?
  23 жовтня, Анна Ставиченко
 • Які процеси відбуваються на Сонці та як вони здатні позначатися на нашій планеті
  22 жовтня, Олег Фея
 • «Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
  22 жовтня, Михайло Якубович
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено