Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 червня, 2016   ▪   Андрій Левус   ▪   Версія для друку

«Братня» частка. Як НБУ сприяє окупації фінансового сектору російськими банками

Фінансовий сектор — кровоносні судини економіки. Російські банки можуть відігравати важливу роль у гібридній війні Кремля проти України, особливо ті, основним власником яких є безпосередньо сусідня держава. Важко повірити, що вона ніяк не впливає на їхню політику. ­Наприклад, «Сбербанком» володіє уряд РФ, агресивно настроєний проти України.
Матеріал друкованого видання
№ 23 (447)
від 9 червня, 2016
«Братня» частка. Як НБУ сприяє окупації фінансового сектору російськими банками

На кінець травня 2016 року в Україні діяло 107 платоспроможних банків, від січня 2014-го до травня 2016-го у Фонд гарантування було передано 73 фінустанови. У зв’язку з цим активи українських банків зменшилися від 493,7 млрд грн до 168,9 млрд грн, тобто майже втричі (без урахування державних фінустанов та ПриватБанку), водночас активи російських зросли більш ніж у 1,5 раза — від 138 млрд грн до 218,9 млрд грн. Їхня частка на ринку України становить 35,7%.

ЗМІ багато разів наголошували, що банки РФ ідуть із вітчизняного фінансового ринку через великі ризики та утиски нацрегулятора. Але, як бачимо, це не так. НБУ надав дозвіл російській «Альфа-Групп» на придбання ПАТ «Укрсоцбанк», що збільшило присутність капіталу східного сусіда.
Крім того, небезпечним буде і прийняття Нацбанком рішення включити Укрсоцбанк та Альфа-Банк, які належать «Альфа-Групп», до переліку кваліфікованих осіб Фонду гарантування, котрі можуть придбати неплатоспроможні фінустанови, що призведе до створення російського монополіста на нашому фінансовому ринку.

За два роки активи російських банків в Україні зросли більш ніж у півтора раза. Їхня частка на ринку України становить 35,7%

 

Дуже непокоїть і надання вітчизняним регулятором упродовж 2014-го — першої половини 2016-го кредитів рефінансування в обсязі 1 млрд грн Промінвестбанкові, дочірній установі «Внешэкономбанка». До останнього, нагадаю, наші західні партнери застосували санкції.

США та ЄС вжили штрафних заходів проти російських банків на підтримку України та на знак засудження агресії Москви. Водночас, коли російські банки на глобальних ринках здійснювати операції не можуть, їхню діяльність у нашій країні абсолютно не зачепили, а НБУ фінансово підтримує держмонополії Росії.

Читайте також :Нова економічна мапа

Сьогодні політика НБУ щодо російських банків дає їм та РФ можливість:

• впливу на стратегічні підприємства України, адже російські банки значною мірою кредитували її стратегічні державні монополії; серед найбільших кредиторів варто виділити «Сбербанк России», Альфа-Банк та Промінвестбанк;
• доступу до державної таємниці: банки РФ кредитують, обслуговують підприємства Укроборонпрому та всього оборонного комплексу України (міжнародні акредитиви надані «Сбербанком России» та Альфа-Банком);
• підриву стабільності національної валюти зловживаннями через здійснення торгів на валютному ринку України.

Читайте також: Економічний прогноз на літо. Дозрівання надії

Необхідно запровадити найсуворіші санкції проти російських державних банків, що діють на нашій території (введення тимчасової адміністрації та передача до одного з державних банків України всіх активів і частини пасивів, за винятком капіталу й зобов’язань перед РФ та її державними корпораціями). Наразі Антиокупаційне депутатське об’єднання «Наступ» розробляє законопроект, який заборонятиме фінустановам — резидентам країни-агресора обслуговувати українські державні та комунальні підприємства, зокрема оборонні.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.