Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
22 липня, 2015   ▪   Любомир Шавалюк   ▪   Версія для друку

Програма великого капіталу

Стислий аналіз процесу підготовки стратегії розвитку сільського господарства
Матеріал друкованого видання
№ 27 (399)
від 9 липня, 2015
Програма великого капіталу

Не секрет, що Мінагрополітики є передовим у нинішньому уряді, адже за півроку діяльності досягло чималих результатів у проведенні необхідних реформ. Але коли воно взялося за масштабніший проект – розробку «Єдиної комплексної стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015–2020 роки», то на поверхню вилізли всі хронічні проблеми галузі та самого органу, що нею керує. Чи не зробить це цілі стратегії недосяжними?

Над документом фактично стали працювати на початку цього року, коли наказом Мін­АПК було створено Раду з питань розробки проекту стратегії, яка координуватиме функціонування робочих груп та узагальнюватиме підсумковий текст. Очолила Раду заступник міністра АПК з питань євроінтеграції Владислава Рутицька (свого часу працювала у великому агрохолдингу «Мрія»), окрім якої до неї увійшло ще двоє представників міністерства, що працюють у робочих групах і призначаються головою, та двоє координаторів робочих груп. Фактично це прирікає остаточний текст стратегії на цілковитий контроль міністерства, керівництво якого не можна назвати повністю незаангажованим. Чи не вплине це на відображення в документі потреб села та інтересів усіх без винятку груп аграріїв?

Читайте також: Одноповерхова Україна

До складу робочих груп входять координатори, яких у документах називають представниками громадськості. Але вони здебільшого представляють лобістів, які захищають інтереси великих виробників, експортерів, а також міжнародні компанії АПК, або іноземний бізнес. Окрім них представники мін­агрополітики, радники від Єврокомісії, а також експерти в АПК, визначені радою. Наскільки вагомим буде представництво останніх і чи буде почуто їхній голос, залежить від того, як рада організує роботу. Окрім сторонніх експертів, дум­­ка яких не буде визначальною, інтереси селян та малого й середнього агробізнесу в робочих групах не представлені. Натомість присутні іноземці, які впли­­ватимуть на формування стратегії через три канали: експертів від ЄК, великі іноземні агрокомпанії та лобістів, які захищають їхні інтереси. Звідси випливає, що пришвидшена євроінтеграція України в сільському господарстві гарантована. Чи не суперечитиме вона інтересам села?

стратегія розвитку агросектора перебуває на цілковитому контролі міністерства, керівництво якого не можна назвати повністю незаангажованим

Підготовка стратегії передбачала проведення публічних консультацій із 15 березня по 15 травня 2015 року, в межах яких кожен охочий міг висловити свої зауваження та пропозиції щодо проекту документа. Узагальнення обіцяли оприлюднити на сайті. Але вже липень, стратегію мають закінчити до кінця місяця, а інформацію досі не опублікували. Отже, або широке обговорення організувати не вдалося (через погане інформування суспільства), або фільтрація пропозицій відбувається кулуарно, щоб вибрати ті з них, які відповідають інтересам ключових груп.

Отже, процес формування стратегії організовано так, що на виході Україна ризикує отримати документ, реалізація якого не матиме нічого спільного з його задекларованою загальною метою: підвищенням конкурентоспроможності сільсько­­го господарства і сприянням розвиткові села на сталій основі відповідно до стандартів ЄС та міжнародних стандартів.

При цьому заради справедливості треба визнати, що на вході стратегія мала дуже цікаві, ба навіть прогресивні ідеї та компоненти. Вона фокусувалася на вісьмох головних цілях: наближенні законодавства Ук­раїни в АПК до норм ЄС (це і без стратегії передбачено Угодою про асоціацію), дерегуляції в АПК (уже почали проводити, є низка успіхів), розвитку факто­рів виробництва (землі, фінан­­сів, основного капіталу, інфраструктури), розвиткові аграрної політики у сфері науки, освіти та інновацій, управлінні виробництвом і ринком в АПК, державній підтримці та оподаткуванні с/г, розвиткові сільських територій та управлінні ресурсами в агросекторі. Головні цілі передбачали виконання 24 проміжних.

Читайте також: АПК: хвороби зростання

Серед прогресивних ідей фігурує низка актуальних для економіки загалом, зокрема дерегуляція та оптимізація регуляторного середовища, зменшення податкового тиску, реструктуризація та приватизація державних підприємств в АПК (чому чиниться шалений опір), розвиток інфраструктури та логістики. Є й суто галузеві, як-от запровадження агрострахування та системи складських свідоцтв і аграрних розписок, напрацювання механізмів полегшення доступу до техніки, розвиток та збільшення впливу сімейних селянських і фермерських господарств. Не оминули увагою й потреби сільської місцевості, але в опублікованих документах проглядається лише красиве бачення того, яким має бути село, а ось механізмів його реалізації немає. Власне, це і є основною проблемою стратегії: усі, хто її розробляє, бачать світле майбутнє, але на етапі реалізації починають тягнути ковдру на себе, відстоюючи власні інтереси. Тож якою буде підсумкова стратегія з огляду на це – питання риторичне.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня,
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено