Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
16 грудня, 2014   ▪   Сергій Гула   ▪   Версія для друку

Чи стане модним в Україні бути викривачем корупції та хабарництва?

Ніхто вже не ставить під сумнів, що саме високий рівень корупції є найбільшою проблемою для України. І це очевидно! Бо саме це, негативне явище обкрадає не тільки державний бюджет, але кожного українця.
Чи стане модним в Україні бути викривачем корупції та хабарництва?

Через корупцію та хабарництво бюджет країни втрачає десятки мільярдів гривен на державних закупівлях, спостерігається відсутність базового принципу справедливості у судовій системі, ми є свідками високої смертності на дорогах, яка втричі вища, аніж в країнах Європи, система медицини залишається у дуже примітивному становищі, а багато ВУЗів випускає надзвичайно некваліфікованих спеціалістів... цей список, на жаль, можна продовжувати.

Всі усвідомлюють, якщо органи влади та ми самі не почнемо реальну боротьбу з корупцією та хабарництвом – нас нічого хорошого не чекає в майбутньому.

І держава почала. 14 жовтня 2014 року Верховна Рада України ухвалила надзвичайно серйозний пакет антикорупційних законів. В цих законодавчих актах передбачено достатньо вагомі інструменти протидії корупції у різних сферах. Так, ухваленими законами передбачені такі можливості, як відстеження декларацій доходів і видатків чиновників, моніторинг їхнього способу життя, анонімного повідомлення про хабарництво, можливість участі в громадських радах при нових антикорупційних органах: Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції та інші.

Особливою увагою варто відзначити такий інструмент як викривання корупціонера та хабарника. Він є чи не найважливішим серед інших. Оскільки саме від активної позиції кожного громадянина України буде залежати чи новостворені антикорупційні органи будуть знати про злочинця та про його незаконні справи.

Нам потрібно змінюватися. Можливо, хтось нас переконав, що повідомляти про злочин не потрібно, що це некрасиво. Думається, що саме злочинці внесли цей «бренд» у суспільство. Варто зазначити, що у цивілізованих країнах, таких як Німеччина, США, Швеція є абсолютно позитивним явищем повідомляти правоохоронні органи про хабарника, злочинця та корупціонера.

Читайте також: Похмурі перспективи боргової ями

І нам також потрібно вчитися цьому. Тим більше, що Парламент захистив наші права як викривачів, а саме, стаття 53 Закону «Про запобігання корупції» передбачає:

 1. Особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, перебувають під особливою увагою держави.
 2. За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які повідомленням про корупцію та хабарництво, держава забезпечує їх захист;
 3. Особа або член її сім’ї не може бути звільнена чи примушена до звільнення, притягнута до дисциплінарної відповідальності чи піддана з боку керівника іншим негативним заходам впливу у зв’язку з повідомленням нею про корупцію.
 4. Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою.
 5. Повідомлення про корупцію та хабарництво може бути здійснене анонімно.

Варто зазначити, що повідомляти про корупції від тепер буде ще легше, оскільки закон передбачив обов’язок для Національного агентства з питань запобігання корупції, а також до інших державних органів та місцевого самоврядування створити спеціальні телефонні лінії, офіційні веб-сайти, засоби електронного зв’язку.

Отже, як бачимо, держава забезпечила нас можливістю викривати злочинців-корупціонерів. Чи будемо ми це робити? Зобов’язані, якщо хочемо, щоб, дійсно, запрацювали ефективно нові антикорупційні органи, і кожен хабарник був посаджений за грати.

А для цього ми маємо такі інструменти:

 1. Звертатися із заявами до новостворених антикорупційних органів про факти корупції та хабарництва конкретного чиновника відповідно до Закону «Про звернення громадян»;
 2. Залишати свої повідомлення про факти корупції на офіційних сайтах антикорупційних органів та органів державної влади;
 3. Використовувати телефонні засоби зв’язку органів протидії корупції, щоб оперативно повідомити про хабарника;
 4. Безпосередньо приходити на прийом до посадовців Антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції;
 5. Повідомляти про факти хабарництва громадським організаціям таким як: Transparency International Україна (www.ti-ukraine.org) або «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» (www.nihabarnyctvu.org.ua) для їх подальшого реагування;
 6. Анонімно повідомляти про всі відомі факти корупції, зазначивши про особу корупціонера та обставини події;
 7. Використовувати інші способи, які не заборонені законодавством. 

Звичка викривання злочинця має стати для нас не тільки нормою, але модною поведінкою! Це можливість для суспільства вилікуватися від страшної хвороби корупції, а також це підстава для побудови справедливої  та заможної країни. І на останок, пам’ятаємо про народну мудрість, а саме: «для того, щоб безкарно чинилося зло, необхідно лише одне: щоб доброчесні люди мовчали.

Не мовчімо!

Читайте також: За крок від фінансової прірви


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено