Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
11 серпня, 2014   ▪   Денис Казанський   ▪   Версія для друку

Донецька кредитна аномалія

Через недалекоглядність проросійських олігархів, які згаяли час, потрібний на реконструкцію промисловості, сьогодні страждає національна безпека України
Матеріал друкованого видання
№ 32 (352)
від 7 серпня, 2014
Донецька кредитна аномалія

У 1990-ті роки Донбас як найбільш насичений радянською промисловістю український регіон переживав економічне лихо й найдужче потребував реформ. Вугільна галузь, яка у 1980-х виявилася одним із головних факторів краху економіки СРСР, після 1991-го стала вже головним болем України. Становище у вуглепромі було жахливим. У Донецькій та Луганській областях працювало близько 250 шахт, більшість із яких вважалися збитковими. Штат співробітників був роздутий, застаріле обладнання вимагало заміни й ремонту, катастрофічними бачилися справи з постачанням. Крах соціалістичної економіки поставив промисловість у такі умови, коли всі опинилися одне одному винні, але ні в кого не було грошей, щоб розплатитися. На шахти не надходили кріпильний ліс, конвеєрна стрічка, кабелі. Втім, проблеми були і в інших підприємств. Зупинялися численні заводи, що працювали на оборонну промисловість, а також інші виробництва, залишені без сировини.

Масштаби економічної катастрофи, яка спіткала Донбас у середині 1990-х, важко передати. Люди жили без зарплат по півроку. ВВП падав на десятки відсотків за рік і на 1999-й становив лише 40% показника 1990-го. Головне завдання, яке стояло тоді перед урядом України, було знизити величезне навантаження на бюджет і хоч якось зарадити кризі взаємних неплатежів. Для цього, зокрема, годилось позбутися тягаря нерентабельних, безперспективних шахт. Вирішити ці проблеми без іноземної кредитної допомоги було практично неможливо, і влада звернулася по гроші до потенційних кредиторів.

Безліч шахт Донбасу наприкінці 1990-х було бездумно закрито лише для звіту перед кредиторами

Допомагали Україні спочатку охоче. Світовий банк заявив про свої плани виділити на реструктуризацію вугільної галузі $300 млн. Тоді для Києва це була дуже велика сума.

Це зараз на Донбасі багато хто вважає слово «реструктуризація» лайливим, згадуючи про те, як її проводили. Але за первісним задумом шахтарям закритих копалень належали значні компенсації, а також сприяння у відкритті малого бізнесу. Саме під такі гарантії брали гроші у Світового банку вітчизняні чиновники. Якби все спрацювало так, як було заплановано, Донбас нині, певно, мав би інакший вигляд. Утім, шахтарі так і не побачили цих коштів. Суми були нахабним чином привласнені посадовцями, а шахти по-варварському розпиляні на брухт.

Суть цієї схеми розкрив у своєму інтерв’ю підприємець із Луганської області Костянтин Ільченко, який орендував одну з копалень іще в середині 1990-х, намагаючись робити приватний бізнес на вугіллі: «Чому шахти закривали так бездумно і зрештою просто різали на брухт? Гроші, що надходили від Світового банку нібито на їх реструктуризацію, насправді осідали на рахунках представників родини Леоніда Кучми. А щоб на місцях голови ОДА, керівники вугільних об’єднань та інші чиновники не ставили «непотрібних» запитань, вугільні рудники, що називається, віддали їм на відкуп. За знищення шахт чиновникам дозволяли списувати гірниче обладнання й вивозити його контрабандою до Росії (котра його тоді не виробляла). І таким чином усім стало «добре»….»

Читайте також: Економіка під обстрілом. Як війна на Сході впливає на народне господарство

Пізніше, коли кредитори стали усвідомлювати, що виділені ними кошти витрачаються якось неправильно, кредитування реструктуризації згорнули. Але для шахтарів Світовий банк назавжди став ворожою, ненависною установою, що позбавила їх шматка хліба. Про те, що винних потрібно було шукати в іншому місці, гірники не задумувались. А місцева влада й горлопани з КПУ та ПСПУ допомогли їм швидко знайти крайнього. Афера із закриттям шахт стала однією з головних причин ненависті й недовіри населення Донбасу до Заходу, тож і перед­умови нинішньої війни закладалися саме в ті роки.

Зрештою, через фінансові махінації тодішніх керівників країни й Луганської та Донецької областей (на той час ці регіони очолювали Єфремов та Янукович) Донбас не побачив ані грошей, ані реформ. Виділені кошти замість того, щоб оживити економіку, фактично допомогли місцевим чиновникам загнати її ще далі у глухий кут.

Безліч шахт Донбасу наприкінці 1990-х було бездумно закрито лише для звіту перед кредиторами. Багато експертів досі переконані, що куди вигідніше було б приватизувати їх або здати в оренду приватному бізнесу. Але держава вважала за краще зруйнувати, а не зберегти. Наслідки такого бездумного підходу насамкінець і призвели до соціального вибуху в регіоні, який ми маємо нещастя на власні очі спостерігати тепер.

Цікаво, що не допомогли кредити й іншим галузям донецької промисловості. За 23 роки незалежності місцевий бізнес анітрохи не дбав про те, щоб модернізувати старі радянські виробництва й зробити їх конкурентоспроможними на світовому ринку. Замість цього законсервували орієнтацію промисловості краю на Російську Федерацію, яка склалася ще за радянських часів.

Читайте також: БезВИХІДь капіталу із Донбасу

Розмови про те, що Україна не може продавати свої товари нікуди, окрім РФ, давно стали чимось на зразок мантри, яку безперестанку повторюють усі пов’язані з Москвою політики та бізнесмени. Водночас така ситуація – аж ніяк не даність, лише банальне небажання докладати зусилля та розвиватися. Великий бізнес не тільки не старався диференціювати канали співробітництва, а й навпаки, дедалі більше узалежнював себе від Москви.

Приміром, компанії Ахметова тільки у 2013 році набрали кредитів у РФ більш ніж на 1 млрд грн. Так, «Гірські машини» позичили у Сбербанку Росії 250 млн грн, а ДТЕК – $160 млн у ВТБ. Ці гроші не зробили компанію більш конкурентоспроможною на світовому ринку, зате ще тісніше прив’язали до російських партнерів.

Ще раніше, 2011 року, ахметовський Метінвест залучив із Європи кредит на $850 млн! Однак енергомісткість металургійних підприємств олігарха в Макіївці, Єнакієвому й Маріуполі зменшено так і не було. Як і раніше, вони споживають надмірні обсяги газу, значно більші, ніж у європейських виробництв.

2011 року взяв кредит на $100 млн у Сбербанку й концерн «Стирол» Фірташа, який тепер теж потерпає від високої ціни на газ.

Читайте також: Олігархічні війни: примарна надія

Резюмуючи спостереження за динамікою донбаської індустрії двох останніх десятиліть, доходиш парадоксального висновку, що численні кредити не тільки не допомогли промисловості двох областей подолати проблеми й вийти на рівень рентабельності розвинених країн, а навіть посилили хибні тенденції, поступово довівши до ще гірших деградації та занепаду. Ринкова ціна на газ, як і раніше, непідйомна для наших хіміків та металургів. А машинобудівники, як і раніше, можуть продавати свою продукцію переважно до країн третього світу.

Бездумна прив’язка до російських ринків та небажання промисловців змінюватись і розвиватися поставили окремі виробництва на межу виживання.

 


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про утиски кримських татар, скандальне призначення Луценка, новий план роботи уряду та вірогідність примирення із Росією
  23 травня, Віталій Рибак
 • Добре знайома українському споживачеві модель Toyota змінила імідж
  23 травня, Олександр Пархоменко
 • Алоїз Принц — один із найавторитетніших біографів нашого часу. Автор життєписів Германа Гессе, Франца Кафки, Ісуса Христа, Терези Авільської відвідав цьогорічний «Книжковий Арсенал», на якому презентував переклад книжки «Ханна Арендт або Любов до світу» («Темпора»). Напередодні дебюту Принца в Києві Тиждень поговорив із ним про «Книжковий Арсенал», видавничу справу в Німеччині та імідж України в очах німецьких інтелектуалів.
  23 травня, Богдана Романцова
 • Листи ненависті, погрози вбити, образливі коментарі під статтями, залякування в соц­мережах. Через будь-який матеріал з України чи про неї, незалежно від теми. Підозри, радикальні погляди, що ґрунтуються переважно на російській пропаганді, часто дуже химерні уявлення про цю війну. Ось один вимір реакції на мої репортажі зі Східної України, навіть попри те що я писала про обидві сторони, нама­­гаючись подавати інформацію якомога об’єк­­тивніше. Другий вимір — величезна підтримка. Читачі, які дякують за об’єктивні репортажі, історії від очевидців на фронті. Схвалення, корисна інформація, допомога в пошуку фактів.
  22 травня, Ніна Лейнонен
 • Те, що відбувалось у Донецьку 9-го, либонь, можна було б узяти в одні великі лапки, як ми звикли це робити, пишучи про «ДНР». На парад я свідомо не пішов, наївно вирішивши, що найгірше пропущу.
  22 травня, Станіслав Васін
 • Нові загрози змушують НАТО і ЄС до співпраці
  22 травня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено