Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
30 вересня, 2013   ▪   Тиждень   ▪   Версія для друку

Мультимедійний горор

Український літератор Юрій Андрухович дедалі менше тішить публіку друкованими новинками й дедалі більше – аудіо-візуальними перформансами. Нову виставу «Альберт, або Найвища форма страти» він представив у межах ГОГОЛЬFEST.
Матеріал друкованого видання
№ 39 (307)
від 26 вересня, 2013
Мультимедійний горор

Ще кілька років тому єдиним «намацальним» продуктом письменницької роботи була книжка: від улюблених авторів читачі, природно, очікували друкованих текстів. Та переможна хода мультимедійних трендів перевернула і наше сприйняття літератури. Як свідчать фантасмагоричні тексти Юрія Андруховича, театральність ніколи не була йому чужа, а тепер зона перетину літератури, драми, музики та візуального мистецтва стала комфортним місцем для творчих експериментів.  

Андрухович за традицією читає свій текст – неопубліковане оповідання про шахрая Альберта Вироземського, яке буцімто колись увійде до збірки про видатних нечестивців усіх часів. Дійство, як завжди, оформлює vj-група CUBE, але тут до неї приєднується художник Анатолій Бєлов, відомий своїм провокаційним стрит-артом. А ось замість очікуваного польського квартету Karbido, з яким Андрухович незмінно працював із 2006-го, музичну частину тепер представляють авангардисти-імпровізатори: контрабасист Марк Токар та співачка Уляна Горбачевська.

На відміну від попередньої роботи, радше ліричної трилогії «Самогон. Цинамон. Абсент», «Альберт» вийшов справді похмурим. За сюжетом, колишній циркач Вироземський прибивається до монастиря бернардинів і дуже швидко втямлює, як зловжити дарованою йому милістю. Сподіваючись уникнути смертної кари, викритий шахрай продає душу дияволу: іде на поступки, вкрай знецінюючи себе, щоб насамкінець з’ясувати, що лукавий його обдурив. Вироземського привселюдно спалюють на площі Ринок у Львові, «де тепер скульптура Нептуна».

Імовірно, на фестивалі «АртПоле», де цього року відбувся прем’єрний показ вистави, середовище сприяло зануренню менше, ніж на ГОГОЛЬFEST, де простір став додатковим медіумом між публікою та акторами. Перформанс «поселили» в занедбане приміщення одного із заводських цехів, так званий кінотеатр із десятиметровою стелею та єдиним мутним вікном десь високо за спинами глядачів. На антураж витрачатися не довелося: крізь дірки в даху дощ скрапував між залом та акторами, звідти ж падало пожухле листя, а у вигляді увертюри звідкись злетіла пара міських голубів. Тьмяне світло і холод відіграли свою роль «для трепету і млості» – історія в буквальному сенсі пробирала.

Музиканти, як чортенята, раз по раз перебивали метра, верещали й біснувалися, імітуючи то церковний спів, то рейвах містян, то відьомські голосіння, а іноді заводили моторошну пісню разом із читцем. Навіть коронна андруховичівська іронія не пом’якшувала дияволічного настрою дійства. Понад те, вона стала зайвим способом полоскотати нер­ви: іронічним викриттям блудливих ченців, серед яких опинився Альберт, злісним, якщо не зумисне блюзнірським. Одним словом, зловтішна перверзія, гідна пера Бруно Шульца, якого Андрухович, до речі, останнім часом перекладав. Порівняно з попередніми творами популярного письменника цей проект андерграундний через містичну тональність, гру, ближчу до перформансу, ніж до театру, а також орієнтованість на певний тип простору. Він напевне сподобається прихильникам темної естетики, а ось тим, хто шукає в мистецтві світлого задоволення, навряд чи.
Матеріали за темою:

Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Чи не перед кожним ветераном війни на Донбасі після повернення з фронту постає новий виклик — входження в мирне життя. Для багатьох це складніше, ніж узяти до рук зброю й поїхати на передову. Хтось може місяці й роки провести в апатії, доки не наважиться на пошуки себе нового, а комусь вистачає мотивації не прожити марно жодного дня.
  10 грудня, Ганна Чабарай
 • Як купити квитки на театральну виставу й не потрапити на «Камеді клаб»
  10 грудня, Анастасія Головненко
 • Якщо німецькі соціал-демократи погодяться ввійти до спільного з християнськими демократами уряду, шанси реформувати ЄС відповідно до пропозицій французького президента збільшуються
  10 грудня, Алла Лазарева
 • Соціально відповідальні капіталовкладення стають мейнстримом: міленіали доросли до грошей
  10 грудня, The Economist
 • Виставка "Бойчукізм. Проект "великого стилю", яка 7 грудня відкрилася у Мистецькому арсеналі, особлива з багатьох причин. Це перша за 27 років масштабна експозиція творчості учнів і послідовників Михайла Бойчука (остання виставка, присвячена бойчукістам, відбулася аж у 1990 році).
  9 грудня, Наталя Петринська
 • Чому найімовірнішим для ОРДіЛО є сценарій Абхазії та Придністров’я
  9 грудня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.