Культура

Чужі серед своїх

Через відсутність музичного ринку в Україні й власного шоу-бізнесу сучасні вітчизняні виконавці, за по­одинокими винятками, обирають два шляхи. Перший – співати російською, орієнтуючись на такий самий недоринок пострадянських країн, де домінує «Русскій мір». Другий – створювати щось «західноподібне», відповідно співаючи англійською, зазвичай у слухабельному форматі поп-року, електропопу, френч-хаусу – фонової танцювальної електроніки, без гострих текстів, зі словами оптимально сентиментального змісту.
Матеріал друкованого видання
№ 12 (280)
від 21 березня, 2013

На західний ринок вони виходять спорадично, адже це в Україні конкуренції в згаданих напрямках майже немає, а за кордоном від таких колективів доводиться відбиватися ліктями. Там більша перспектива виділитися у фолкових проектах на зразок world music, екзотично-автентичних, а не звичних ще з 1980-х електронних бітів. Утім, деяким українським англомовним гуртам таки вдається здобути міжнародний успіх, що зазвичай обертається виступами на престижних фестивалях і підписанням контрактів із відомими лейблами. Вдома їх зазвичай цінують у музично «просунутих» колах, пробачаючи західно орієнтованим проектам певну вторинність, адже вони її компенсують якісним підходом до творення музичного і візуального контенту. До того ж такі колективи вигідно (чи навіть радикально) вирізняються на тлі нафталінової радянської естради, шансону і «поющіх трусов», якими активно «загодовують» пересічного українця.  

Tomato Jaws

Ветерани української англомовної сцени. Гурт заснований у 2000 році. Стилі: даунтемпо, хаус. Учасники: Alex junior (Олександр Жижченко), Playone (Павло Ленченко) і Ната Жижченко. Перший альбом вийшов у 2004 році. Стилістично і в музиці, і зовні все досить мінімалістично й стримано.

Gorchitza

Наступний за олдскульністю. Зібрались у 2007 році. Стилі: диско-хаус, фанк, електропоп. Вокалістка: Алла Московка, яка проспівала в Gorchitza п’ять років, була в першому складі Tomato Jaws. Торік Алла зайнялася сольною кар’єрою, у проекті Gorchitza LP (Live Project) її замінила Оля Діброва. Встигли зіграти на польському фесті в Сопоті й виступити на одній сцені з Morcheeba та Nelly Furtado, навіть підписати контракт з EMI Music.

The Maneken

Сольний проект Євгена Філатова. У 2008 році вийшов перший альбом «First Look». Стилі: диско-хаус, фанк, електропоп, переосмислений синтіпоп 1980-х. Склад: Євген Філатов (діджей, вокаліст, автор пісень), Максим Шевченко (гітара, екс-учасник гурту Найка Борзова), Андрій Гагауз (бас-гітара, учасник гурту «Ундервуд»), Дєніс Марінкін (барабани, екс-ударник «Земфира»). Саме завдяки The Maneken тепер можна сміливо казати, що вітчизняну музику продають навіть у Японії. Але історія успіху проекту тільки доводить невтішний тренд: спершу Євгенові вдалося домовитися про поширення його музики у всьому світі через британський Virgin, потім – у Росії і тільки після того – в Україні.

Champagne Morning

Сонячні інді-денсо-рокери із солодким хлоп’ячим вокалом. Створена банда у 2009 році. Самі учасники кажуть, що вокаліст Дмитро Сніжко надихався всім – від Фредді Мерк’юрі до Роббі Вільямса. Champagne Morning сприймається як цукерка з начинкою у вигляді текстів про любов та очікування дива. Склад: Dima Kelly (фронтмен), Віталій Liak (гітара), Макс Сабодаш (клавіші), Юрій Zachary (барабани), Алекс Чунін (бас-гітара). Вже наступного року після створення банди в ефірі українських радіостанцій усі почули їхній перший сингл «Miracle». Підкорити західний ринок уже трохи вдалося – зі своїм «Miracle» вони потрапили в першу п’ятірку Amazing Radio UK, зайняли лідерскі позиції на Indie Dial Radio (US) і тричі були представлені в ефірі британського радіошоу BBC Introducing.

The Hardkiss

На українську сцену увірвались у 2011 році. Музично теж електропоп, хоча й набагато хардовіший, ніж у їхніх «колег», з амбітними текстами. Народилася банда з проекту Val & Sanina, коли Юля Саніна (вокал, автор текстів і музики), працюючи журналісткою, познайомилася з Валерієм Бебком (бас-гітарист, музичний продюсер). Далі до проекту приєдналися Поль (клавішник) та Kreechy (барабанщик). З корабля на бал – уже в жовтні 2011-го виступали на розігріві у британців Hurts.

У лютому 2012-го підписали контракт із Sony BMG і французьким агентством Eye-Models, після чого кліп «Dance with me» стали транслювати у всіх країнах світу.

Alloise

Вона ж Алла Московка. Пішла з Gorchitza у березні 2012 року, щоб зайнятися сольною кар’єрою. У новому варіанті Алла співає щось на зразок ліричного R’n’B – надихалася Вітні Г’юстон, але якщо й порівнювати, то більше нагадує Бейонсе, особливо іміджем.