Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
24 червня, 2012   ▪   Спілкувався: Лесь Белей   ▪   Версія для друку

Містична карикатура російської душі: Вася Ложкін про живопис в Інтернеті

Ім’я Васі Ложкіна (справжнє ім’я Алєксєй Кудєлін) не потрібно представляти активним користувачам інтернету. Його котики й алкоголіки з виряченими очима, мешканці вигаданого міста Кобилозадовська, не раз вдивлялися з моніторів у квартири й офіси завсідників соціальних мереж.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (242)
від 21 червня, 2012
Містична карикатура російської душі: Вася Ложкін про живопис в Інтернеті

Вася Ложкін має більше ніж 9 тис. друзів у своєму блозі в Живому Журналі, які потім вірусним способом поширюють його роботи на весь постсовєтський інтернет-простір. Тижню вдалося поспілкуватися з художником, коли він завітав до Києва.  

У. Т.: Як ви почали малювати?

– Я працював на сміттєзвалищі і якось знайшов величезний рулон паперу. Відрізав від нього шматки, малював на них страшнючі сюжети і пришпилював ці картини булавками до стіни. Потім кликав своїх друзів на них подивитися.

У. Т.: Але відомим ви стали завдяки інтернету. Як це сталося?

– Я досить дрімуча людина. І в інтернеті почав сидіти аж у 2005-му. Через кілька років завів блог у Живому Журналі. Побачив, що юзери щось малюють, викладають, і став також розміщувати свої роботи. Людям вони сподобалися, і ті почали їх перепощувати.

Читайте також: Жлоб-арт: найправдивіший арт в Україні

У. Т.: Як би ви окреслили свій стиль?

– Містична карикатура. Я ж містик. Насправді не знаю. Не маю художньої освіти і на живописі не знаюся.

У. Т.: Чи можна ваші роботи інтерпретувати як критику російського суспільства? Чи це просто ваш деміургічний світ, який нічого спільного з реальністю не має?

– Я б це критикою не назвав. От бачу що-небудь, як і всі люди. Дивлюся своїми очима на світ, враження залягають на підсвідомості, а потім якось відображаються в роботах. Тобто це не є прямим відображенням реальності. Це щось таке, як сон. Ось, наприклад, пропрацювала людина цілий день з відбійним молоком, а потім він їй сниться. Я не ставлю перед собою завдання щось висміяти чи покритикувати. То просто моя хвора уява.

У. Т.: Якщо якось спробувати символічно інтерпретувати ваші роботи, то що означають усі ці герої: коти, бабусі й алкоголіки?

– Вони нічого не символізують узагалі. Якщо бабуся, то це бабуся, якщо заєць, то заєць. Звичайно ж, я наділяю їх певними характерами. Зображаю їх злими, веселими, п’яними. То навіть радше не характери, а межові стани: гнів, ейфорія, оргазм. А ось уже символічна інтерпретація – то справа глядачів. Нехай вони будуть співавторами, нехай самі тлумачать мої роботи.

У. Т.: Чим Кобилозадовськ Васі Ложкіна відрізняється від Солнєчногорська Алєксея Кудєліна?

– Кобилозадовськ – вигадане місто. Там живуть міфічні персонажі. Це місто має багато провінційних властивостей, бо я також живу в провінції. Приміром, є містичний Кітєж, святе місто, яке, за легендою, пішло під воду, коли його оточили татари. А Кобилозадовськ – антипод Кітєжа, таке собі веселе пекло.

У. Т.: Кого вважаєте своїми вчителями?

– Мабуть, найбільше враження на мене справили «Мітьки» (Петербурзькі андеграундні художники. – Ред.). Ще в школі відкрив журнал «Юность» і побачив там їхні роботи. Я зрозумів, що це круто, і також захотів так малювати.

Читайте також: «Стиляжний» спосіб життя молоді в СРСР був формою соціокультурного протесту

У. Т.: Крім вас і згаданих «Мітьків» є також Ніколай Копєйкін – своєрідна течія в російському мистецтві. Наскільки вона популярна?

– Мені важко сказати про всю Росію, оскільки я живу в інтернеті. Так, заробляю собі на життя творчістю, люди готові платити за це гроші, тому, мабуть, така творчість популярна. Спілкуюся з багатьма людьми і бачу, що їм той стиль подобається.

У. Т.: А чи існує художній бренд «Вася Ложкін» поза інтернетом? Чи робили ви якісь виставки?

– Я не раз брав участь у колективних виставках, це драйвово й весело. Пробував влаштовувати персональні виставки, але в мене це не виходило. Щоб їх робити, треба мати багато картин, а в мене їх немає. Коли малюю картину, викладаю її в мережі, з’являється покупець, і я продаю. Ну і це треба з кимось домовлятися, кудись возити свої роботи… Нині ХХІ століття, усі ходять тепер із всілякими смартфонами й планшетами, тому виставки у моєму випадку не дуже потрібні.

У. Т.: Ваші роботи досить популярні на постсовєтському терені, а чи користуються попитом вони деінде?

– Гадаю, не дуже. Вони спрямовані на постсовєтський менталітет. На всіх картинах є якісь написи. Навіть якщо їх перекласти англійською, втратять сенс. У мене були покупці з-поза меж колишнього Совєтського Союзу, але не думаю, що я там популярний.

У. Т.: Чи вважаєте себе контркультурним художником?

– Так, звичайно. От є якісь течії в мистецтві, угруповання, а я не можу себе зарахувати до якогось із них. Не рвусь у жодні галереї чи музеї. Більша частина моєї аудиторії не є мистецтвознавцями, це звичайні користувачі інтернету. Вони просто бачать мої роботи, кажуть: «О, круто!» – і перепощують на свої сторінки.

У. Т.: Окрім малярства також займаєтеся музикою.  Розкажіть, будь ласка, про концепцію вашого проекту «Ебонітовий колотун».

– Коли ми спочатку зібралися, то вирішили грати хард-кор, але в нас не вийшло, оскільки половина гурту – джазові музиканти, тому зараз граємо панк-джаз. Це молода команда. Ще не записали жодного альбому. Поки що зробили два кліпи і дали кілька концертів.

У. Т.: Як ви ставитеся до нинішньої ситуації в російській політиці?

– Зараз дуже модно займатися політикою, але я немодний. Політика – це як релігія, тому є дуже багато фанатиків, з якими неможливо говорити. Є набагато цікавіші речі, наприклад, людські стосунки: між чоловіком та дружиною, дітьми і батьками, між друзями. Вони були завжди і будуть завжди. Ось це мені цікаво. 

БІОГРАФІЧНА НОТА

Вася Ложкін (справжнє ім’я Алєксєй Кудєлін, 1976 р. н.) – російський художник, музикант, блогер. За освітою юрист. Став відомим завдяки викладанню робіт в інтернеті. На його честь названий гурт «Вася Ложкін рок-н-рол бенд», сам Кудєлін – учасник команди «Ебонітовий колотун».

Читайте також: На нерві часу


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
 • Чи варто змінювати Конституцію, порушуючи її, і чому нинішні інновації не доведуть до добра? Колишній генпрокурор, суддя КСУ у відставці Віктор Шишкін на прохання Тижня проаналізував новітній конституційний процес в Україні
  28 червня, Роман Малко
 • Чимало проблем, пов’язаних з українським Основним Законом, стали результатом спроб вибудувати його на ґрунті радянської конституційної спадщини, яка не відповідає новим реаліям
  27 червня, Олександр Крамар
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено