Культура

  ▪   Ольга Мельник

Японські барабанщики Yamato передали древнє послання українцям

Найвідоміші японські барабанщики Yamato показали киянам нове шоу Gamushara, що з японської перекладається як «бути повністю поглинутим досягненням конкретної мети, попри будь-що»

Yamato щороку дають понад 200 концертів по всьому світі, а за 20 років своєї творчої діяльності музиканти мають понад 7 тис. виступів. Українську столицю барабанщики відвідали вдруге – цьогорічне шоу присвятили жертвам землетрусу і цунамі, що спіткали Японію у березні того року.

Репертуар колективу – народна музика Країни Вранішнього Сонця. У далекі часи під удари барабанів викликали дощ і скликали самураїв до бойових лав, а нині, запевняють музиканти, їх шоу має цілющий ефект.

Виступ Yamato у світовому турне розпочинається з музичної вистави, що має назву Akatsuki («Світанок») та запрошує глядачів поринути у подорож, наприкінці якої глядачі самі починають задавати ритм барабанщикам. На сцені – неймовірна кількість інструментів – від флейти та легкої перкусії до кількох десятків барабанів всіх можливих розмірів.

Щодва роки нову програму і нові трюки вигадує Маса Огава, директор і композитор Yamato. Створюючи нову програму, невтомні тайко-самураї шукали натхнення в теплі, ніжності й одночасно потужності биття серця.

«Ми віримо в те, що не лише люди, а й усе живе має власний ритм, власну пульсацію. Цей ритм – це не лише серцебиття, а й енергія, яку люди відчувають, коли збираються разом. Це шоу робимо не лише ми, а й уся публіка в залі. Ритм, що відбивають барабанщики Yamato, – це звук ваших сердець», – коментує Огава.

Тайко японською, власне, і означає «барабан». Етимологічно слово пов’язане з великими барабанами, але за межами Японії часто вживається на позначення будь-якого японського барабана слово wadaiko. Більшість барабанів-тайко ніяк не налаштовуються і музиканти регулюють тембр барабана безпосередньо перед виступом. До кожного інструмента в цьому колективі ставляться із трепетом, адже деяким з них понад 300 років.

Самобутність Yamato лине звідусіль. Озброївшись десятками різноманітних барабанів, музиканти влаштовують на сцені театральне авангардне музичне шоу з елементами танцю.

Кожен учасник «шоу японських барабанщиків», а це 17 атлетичних музикантів, серед яких є і дівчата – щодня відшліфовує свою майстерність. Якщо раніше у жінок взагалі не було права грати на барабанах, то нині вони нарівні з сильною статтю носять величезні інструменти і так само багато барабанять. Щоб бути завжди у формі, музиканти вранці бігають, а потім займаються у тренажерній залі.

На глядачів звукове шоу японських барабанщиків діє, як гіпноз. Апофеозом шоу в Палаці «Україна» став момент, коли музиканти почали вторити ритму, який створює публіка. Yamato прекрасно налагоджують контакт із глядачем: під шквал аплодисментів музиканти віталися українською та жартували, а також керували оплесками, як диригенти.

Зазначимо, що витоки японської барабанної культури сягають далекого минулого. Перші традиційні японські барабани з'явилися кілька тисячоліть тому. Споконвіку потужний барабанний гул був невід'ємним ритуалом і національним звичаєм на всіх японських святах і торжествах. Японці трепетно передавали секрети барабанної майстерності з покоління в покоління, і нині країна славиться десятками першокласних колективів, які не дають померти давній традиції.

Японський барабан – один із етнічних символів Країни Висхідного Сонця. Здавна є думка, що, слухаючи енергійні ритми японських барабанів, людина занурюється в атмосферу гармонії з довкіллям і повною мірою може відчути життя всередині себе.

Спочатку цей інструмент використовувався в релігійних обрядах і вважався елітарним. Пізніше його стали застосовувати так само у військових цілях – гуркіт групи барабанів надихав японських воїнів.

У сучасному світі Японії барабани не втратили свого значення. В країні є унікальний Музей великого барабана, де зібрано понад 150 різновидів барабанів, один з яких такий величезний, що занесений в Книгу рекордів Гіннеса.