Культура

  ▪   Павло Подільський

Різдвяні ангели на рокових рифах: третя «Рок-коляда» у Львові

Орест Щур
Львів не дарма вважають одним із найкращих місць для святкування Різдва. Місто відпрацьовує на повну: атракції, цікавинки й ексклюзиви чекають на кожному кроці. Одним із діамантів лемберзької різдвяної містерії є «Рок-коляда». Це єдиний в Україні фестиваль, на який учасники готують спеціальні пісні та костюми

Сучасний музичний топос Різдва у нас не такий потужний, як, скажімо, в Західній Європі чи Штатах. Втім, левова частка вітчизняних музикантів присвятила різдвяній темі бодай один твір чи навіть альбом. Музичного матеріалу достатньо, а масштабних акцій, які виходять за рамки академічних та фольклорних форматів обмаль. Грандіозне «Наше Різдво», на жаль, не стало традицією. Колосальний потенціал коляди ще не використовується на повну потужність, хоча зимовим славослів’ям Господа вже потроху тіснувато у старосвітських лейбиках та вишиванках.

У 2009 році відповіддю на актуальний запит ноосфери у Львові стала «Рок-коляда». Ідеолог дійства Святослав Роман стверджує: «Рок-коляда – це хороше поєднання минулого із сучасним, молодь співає колядки під музику, яку слухає. Ми вважаємо, що потрібно давати свіже дихання, свіжу кров у народні колядки. Ми хочемо спонукати рок-гурти до запису колядок в новому виконанні під гітару, барабани, під незвичне аранжування, так ми відроджуємо забуті колядки та щедрівки і продовжуємо життя добре знаним».

Цього року «Рок-коляда» перетнула рокові кордони. Поряд із гуртами, які відповідають заявленому формату, львів’ян тішили команди з виключно акустичним набором інструментів та напівелектронні формації. Фестиваль вперше тривав не один, а два дні у традиційному місці – глибоких і просторих пивницях «Хмільного дому Роберта Домса».

У перший день фестивалю виступали: івано-франківське рок-вар’єте «КораЛЛі»; відомий львівський гурт «Ґорґішелі», заснований акторами театру ім. Леся Курбаса етно-ембієнт гурт «Курбаси», молодий гурт Cherry Вand та акустичні психо-панки «Фолькнери».

Наймелодійніші інтерпретації колядок першого дня, а можливо, й усього дійства, як на мене, виконали «Ґорґішелі». Легкі, світлі і водночас доволі танцювальні аранжування. Одна з пісень у виконанні сестричок – нижче.

Лавровий вінок за абсолютну першість з креативу залишається на головах «КораЛЛів». Невідомо, звідки у них ця бездонна прірва вигадливості. Цього року вони грали у костюмах святих з іменними єпитрахілями (св. Вільо, св. Мисьо тощо), розкидували по залу ключі від раю у вигляді ірисок «Золотий ключик» та випустили в залу білосніжного голуба. «КораЛЛі» відомі відчайдушними ініціативами: на цьогорічне «Артполе» вони прийшли на плотах, а щороку хлопці вивозять з гір тонни пластику і грають концерти в міських електричках в рамках акції «Карпатський протяг».

Другий день фестивалю був представлений фольк-рок оркестром «Тарасова ніч» (Львів); «формацією хлопства лихого» «Йорий Клоц» (Львів); кам’янець-подільською «Zapaskою» і наприкінці всіх розчавила етно-рок машина «ДримбаДаДзиґа» (Київ).

Судячи зі строкатого набору учасників, «Рок-коляді» поволі стає тісно в рамках рок-жанру. Наступного року можна чекати від організаторів імпрези – мистецької агенції «Наш Формат» – геть непередбачуваних кроків в сенсі формату заходу та складу учасників. А тим часом на офіційній сторінці фестивалю можна почитати захоплені відгуки людей, які збираються спеціально приїхати на «Рок-коляду» наступного року з неблизьких до Львова країв.