Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика

Фінансова кіноказуїстика

На початку вересня Державне агентство України з питань кіно оголосило проекти, офіційно включені до Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2011–2012 роки. Хто і що з цього матиме?
Матеріал друкованого видання
№ 38 (203)
від 15 вересня, 2011
Фінансова кіноказуїстика
Три місяці під пильним оком Експертної комісії з питань кінематографії тривав конкурс кінопроектів, унікальна, на думку й горлопанів, і професіоналів, подія, аналогів якій у незалежній Україні радять не шукати. Головні ознаки – (майже) відкритість процесу відбору й поважність експертів, закликаних із різних галузей – від кінокритики до режисури (серед них Володимир Войтенко, Алік Шпилюк, Роман Балаян, Олег Фіалко, Володимир Тихий, Андрій Халпахчі та ін.). Із 52 затверджених проектів, що пройшли до другого етапу змагання, було обрано 37 (плюс сім вирішили «доопрацювати для подання на наступний конкурс»). Перелік рясніє відомими прізвищами: тут і Кіра Муратова («Кінопроби. Однокурсники»), й Сергій Маслобойщиков («Діамантовий хрест»), і Дмитро Томашпольський («Хвороба кохання»), і Мирослав Слабошпицький із повнометражним дебютом («Прокляте місто»).
 
 
Розподіл 70 млн грн
 
Між переможцями конкурсу, як було зазначено ще в середині серпня на майстер-класі з пітчингу, Державне агентство з питань кіно на реалізацію проектів у 2011–2012 рр. розподілить 70 млн грн бюджетних коштів. (До прикладу: в Росії аналогічну суму, 250 млн рублів, отримала будь-яка із семи кінокомпаній, котрим посприяв цього року тамтешній Фонд кіно). Ділити не варто. Кожен проект вимагав окремого фінансування. Скажімо, дебютні, анімаційні, короткометражні, дитячі та неігрові фільми матимуть 100% підтримки (серед «затверджених» таких більшість, а саме 23, зокрема документальна трилогія про Костянтина Степанкова, новий анімаційний серіал Степана Коваля й повнометражний мультфільм Михайла Кострова «Микита Кожум’яка»). Інші – ігрові, – як того вимагає Закон про кінематографію, могли розраховувати лише на 50% від свого бюджету, адже решту продюсери мусили знайти у приватних інвесторів. І проект «Параджанов», згідно із заявкою до пітчингу ще на II Одеському кінофестивалі, справді має з орієнтовної вартості виробництва €1 млн 980 тис. половину бюджету. А от проект «DAU» вже відзнятий на 80%, що потребував лише дотації на 20% (€580 тис.), чи не єдиний, де в держави просять не максимальні визначені законом 50%. Цікаво, що ці два проекти є копродукцією: «Параджанова» фінансують вітчизняна й французька сторони, а DAU, більшою мірою росіяни й меншою – українці. До того ж перший із них знімає француз (вірменського походження) Серж Аведікян, а другий – росіянин Ілья Хржановскій. Приблизно така сама історія зі стрічкою «Під електричними хмарами»: її режисером є ще один громадянин РФ, Алєксєй Ґєрман-молодший, а значну частину інвестуватиме російська компанія «Метрафильмс» (за українські вкладення відповідає ТОВ «Лінкед філмс», підприємство колишнього директора FILM.UA Production Сергія Антонова). Проект повнометражного фільму Сергія Маслобойщикова «Діамантовий хрест» теж повинні створювати в копродукції з Росією. Але в цьому випадку ситуація має майже скандальний, політичний підтекст із моральним конфліктом усередині. З одного боку, від північного сусіда інвестором виступає кінокомпанія «А-1 Кино Видео», яка «прославилася» виробництвом антиукраїнських фільмів «Ми з майбутнього» та «Ми з майбутнього-2», а з другого – від України гроші вкладатиме «Патріот-фільм», голова якого, Олег Ситник, є членом Партії регіонів. Додамо, що зйомки ще 30 березня благословив глава УПЦ Московського патріархату Володимир.
 
 
Скандали за лаштунками
 
Як виявилося, претендентів на скандал, пов’язаний із конкурсом проектів Державного агенства з питань кіно, було кілька. Наприклад, «конфліктом інтересів» стала присутність в Експертній комісії з питань кінематографії тих самих людей, які представляли на її ж таки суд свої дітища. Зокрема, знаний режисер і продюсер Світлана Зінов’єва, бувши запрошеним фахівцем цієї ради, так само належить до ПП «Інспірейшн фільмз», яке врешті отримало від держави допомогу на свій представлений до конкурсу неігровий повнометражний фільм «Час життя об’єкта в кадрі» (один зі сценаристів теж пані Світлана). Подавав туди одразу два свої проекти, «Україно, goodbye!» та «Зелену кофту» – також режисер і продюсер Володимир Тихий, заодно бувши членом комісії (перший із проектів таки потрапив до Програми виробництва, а другий пішов на доопрацювання). Режисер Роман Балаян теж поєднував посади: як голова комісії мусив розглядати і проекти компанії «Ілюзіон», очільник якої знову ж таки він сам.
Ще один можливий скандальний момент торкається правового та майнового статусів.
 
Мова про державне фінансування. Наразі воно буває двох типів – держпідтримка й держзамовлення. Грубо кажучи, перший варіант – це свого роду меценатство, точніше, субсидування – видача грошей без вимоги їх повернути чи компенсувати. А другий, навпаки, вимагає передання авторських прав від виконавця, виробника замовникові, тобто державі. Це прописано в договорі на «виконання державного замовлення і створення аудіо-візуального твору», який є сукупністю авторських та майнових прав. Передати виробникові права на дистрибуцію його ж таки фільму, держава може лише на засадах тендерної процедури, в якій має право брати участь будь-хто, і той, хто дасть на одну копійку більше, стане дистриб’ютором фільму. Що ця схема може додати клопотів кіновиробникам, засвідчує історія з «Братами». «Зараз ми в такій ситуації, що передати державі права уже не можемо, бо уклали договори з нашими німецькими і шведськими партнерами, які знаходили гроші для нашого проекту в своїх державних фондах і дістали за те ексклюзивні права на дистрибуцію фільму в межах відповідно країн Німеччини і Австрії, Швеції та Норвегії», – розповідає продюсер Ігор Савиченко. За словами заступника голови Держагентства з питань кіно Лідії Клименко, конфлікту правовласності тут немає: держава не забирає прав, а лише дістає їх співвідносно з обсягами інвестування. «Якщо вона вклала 20 грн, – пояснює пані Лідія, – додавши суму до 20 грн, уже виділених приватним підприємцем, то вона потім отримує відповідно до вкладених нею тих самих 20 грн». Однак це пояснення не заперечує втрати авторських прав. Конкретно продюсер Ігор Савиченко змушений буде або порушити домовленість із державою і передати права закордонним партнерам усупереч вітчизняному законодавству, або, в разі погодження взяти обіцяні Україною гроші, розірвати договори зі своїми іноземцями (а їх понад 10) через неможливість передання саме ексклюзивних прав на дистрибуцію, бо частина прибутку за прописаним моментом щодо «обсягу вкладень» мусить повернутися до України – з кожних зароблених €10 тис. €5 тис. прокатник має віддати до української держави. Це призводить до нівеляції поняття «ексклюзивність» і порушення умови договору.
 
 
Чому виникають такі неузгодженості – інше питання. Частину проектів було подано на конкурс саме заради держпідтримки. «Але, – коментує пан Ігор, – на даний момент юридичні документи щодо цього варіанту фінансування не є відпрацьованими: за теперішнім Податковим кодексом ми фізично дістати такого сприяння не зможемо. Тобто наш фільм проходитиме за другим варіантом державного фінансування – держзамовленням. Якщо мова про комерційне кіно – проблем немає. Вони виникають з авторським, яким і є наш фільм».
 
Примарні гроші
 
Водночас декому з опитаних Тижнем продюсерів бракує впевненості, що обіцяні гроші таки надійдуть до кінця фінансового року. Поки все впирається в Мінфін та Мінекономіки, продюсери використовують кошти, отримані з приватних джерел або в борг, або сподіваючись на держвиплату згодом. Та найсмішніше, що в казначействі України на розрахункових рахунках Державного агентства з питань кіно цих сум досі немає – ані загалом 120 млн грн, нібито виділених офіційним Києвом на підтримку національного кіно, ані конкретно 70 млн, що мали б піти на 37 переможців конкурсу кінопроектів. Навіть якщо ці кошти надійдуть, але за місяць-два, їх цілком реально не встигнуть «освоїти» (витратити й затвердити видатки у фінансових звітах), тож відповідно вони повернуться назад до бюджету.
Хоча як може повернутися те, що не надходило? Насамкінець маємо серйозніше запитання: чи не була «розкішна» за визначенням Катерини Копилової сума в 120 млн грн лише грою на публіку? 
Чи буде підтвердження гарантійних зобов’язань?
 Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.