Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика

Why Not?

Іспанська стрічка «Лопе» про геніального драматурга Лопе де Вега не вийде в наш кінопрокат, оскільки український дистриб’ютор боїться, що її не пропустить Експертна комісія з питань видачі прокатних посвідчень.
Why Not?

Вважатимемо, що це прикра помилка. Бо фільм «Лопе» бразильця Ендрю Веддінгтона не має ані візуальної брутальності «Алатрісте» у відображенні історичної бувальщини, ані, подібно до «Королеви Марго», сексуальної безкомпромісності, хоча життя драматурга насправді було бурхливим і безладними. Кілька сцен еротичного характеру аж ніяк не можуть кинути на картину тінь сумніву в її прокатному майбутньому. Красиво поставлене і професійно виконане історичне кіно з достовірними замизканими костюмами та декораціями цілком відповідає рейтингу «14» років, і, за положенням «Про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів» №294, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2001 року, не має тем і ситуацій, які можуть стати причиною відмови в оформленні прокатного посвідчення. Тобто «Лопе» з рейтингом «14» міг би демонструватися в усіх кінотеатрах на будь-яких сеансах, окрім спеціальних дитячих. В такому разі незрозумілий страх вітчизняного дистриб’ютора, не названого нами з причин коректності. Але причини є, і вони пов’язані з двома важливими моментами, якими, власне, і керуються прокатники: це рішення вищезгаданої Експертної комісії та фінансова доцільність прокату.

Страх дистриб’юторів є доцільним з огляду на неодноразовий суперечливий рейтинговий вердикт комісії, про яку вже не одного списа зламали журналісти, кінотеатри та самі дистриб’ютори. Не надто поринаючи у минуле з його «Хостелом», «Країною мертвих» і «Пилкою», згадаємо нещодавніх «Діток у порядку» Лізи Холоденко, оскарівського лауреата й лауреата секції Берлінале «Тедді». Картина отримала в Україні рейтинг «18», що, згідно з «умовами розповсюдження і демонстрування фільмів», унеможливило його прокат в кінотеатрах до 18-ї години. Отже, «Діти…» отримали лише три сеанси на день, а це втричі зменшує ймовірні збори. З відвертою пропагандою гомосексуалізму, яку побачила більша частина експертів комісії, абсолютно не погодилася компанія-прокатник, посилаючись на протилежну більшість, толерантну частину країн, де картині виставили вік від 11 років (Данія, Норвегія) до 16 років (Аргентина, Бразилія, Ірландія, Португалія). Щоправда, в Сінгапурі його прокат обмежили віком у 21 рік. В Америці – рейтингом «R», що означає «підлітки до 17 років допускаються лише у супроводі одного з батьків, або законного представника». А обурливий рейтинг «18» поставили лише в трьох округах Канади, в Малайзії та Південній Кореї.

Можливий рейтинг 18 років фільмові жахів «Астрал» Джеймса Вана примусив обурюватися іншого дистриб’ютора, тому що навіть в «ідеальних» Сполучених Штатах йому виставили молодіжній вік – 13 років. Тільки сувора Малайзія вчергове відзначилася катастрофічною для прибутків фільму позначкою «18». Зрештою в Україні «Астрал» пішов у кінотеатрах з віковим обмеженням «16», дорівнявшись у цьому висновку Ірландії та Сінгапурові.

А от із картинами «Воду слонам» Френсіса Лоуренса чи «Обряд» Мікаеля Хафстрьома склалася гірша ситуація, ніж із попередніми фільмами. Їх, так само, як і «Лопе», просто не випустили в прокат із причини «фінансової недоцільності». Хоча це дивно, позаяк у «Воді…» грає дівчачий улюбленець Роберт Паттінсон, котрий, згадуючи прокатну бомбу «Сутінки», цілком спроможний забезпечити чималу касу, а Крістоф Вальц, пам’ятний за суперролю в тарантіновських «Безславних виродках», міг би заманити у зали мислячу публіку. В «Обряді» ж, як завжди, неперевершено грає сер Ентоні Хопкінс. Та й жанр містики користується у публіки неабияким попитом. У чому ж річ?

Компанія Gemini, що могла б прокатувати «Воду сонам», є офіційним представником в Україні американського мейджора Twentieth Century Fox Film Corporation, одного з гігантів світового кіноринку, який торік посів друге місце у рейтингу найуспішніших кінокомпаній Голлівуда зі зборами $4,29 млрд. Але такий успіх зумовлений лише одним абсолютним лідером – стрічкою Джеймса Кемерона «Аватар», котрий зі своїми $2,77 млрд зборів і забезпечив такий невиправдано високий ступінь компанії в рейтингу 2010 року. Насправді, низка фільмів, бюджет яких перевищував $100 млн, зокрема, «Команда А» ($110 млн бюджет, $77 млн зібрав у Штатах), «Некерований» (100 проти 81) «Хроніки Нарнії: Підкорювач світанку» (155 проти 104), «Пригоди Гуллівера» (112 проти 42 ), не виправдала очікувань, змусивши студію переглянути як виробничі, так і прокатні плани. Через що «Води слонам», беручи до уваги витрати на друк копій, податки, замалу кількість кінотеатрів і ймовірні не надто великі прибутки, фільм було вирішено не випускати в Україні. Хоча і прокатне посвідчення отримали, і розписали прокат, і кінотеатри налаштувалися на «…слонів» (тому що найбільше «Вода…» полилась би саме на їхній млин. За прокатними схемами, демонстратор, тобто кінотеатр, отримує від показу найбільше, витрачаючи найменше, а саме 50% зборів).

Ситуація з «Обрядом» (бюджет $37 млн) така сама. І, якщо пильно придивитися, добре відображає загальну ситуацію в індустрії. На наше офіційне звернення, надіслане на адресу компанії-прокатника «Кіноманія», «ексклюзивного дистриб’ютора в Україні фільмів кінокомпанії WarnerBros. Pictures, ми отримали офіційну відповідь, де, в перекладі з російської, йдеться: «Фільм «Обряд» в США вийшов у прокат 28 січня 2011 року і зібрав $33 млн. В європейських країнах дата релізу була запланована на березень – травень. Це свідчить про те, що фільм від початку викликав у компанії-правовласника Warner Bros. питання щодо доцільності виходу (Warner Bros. випускає фільми в Європі максимально близько до американських релізів). «Обряд» зібрав в Німеччині $2 млн, у Великій Британії та Ірландії – $2,5 млн, у світі в цілому – $96 млн. У підсумку Студією було ухвалене рішення про недоцільність випуску фільму на певних територіях, серед яких і Україна».

Видатки американських компаній останніми роками суттєво зросли внаслідок підвищення цін, коливання курсів та економічної кризи, що відображають і валові збори (WarnerBros. посідає перше місце у рейтингу найуспішніших кінокомпаній 2010 року і за світовими зборами – $4,815 млрд, і за американськими – $1,923 млрд, хоча2009-го у США 28 її фільмів зібрали майже на $200 млн більше). Цьогоріч у компанії закінчується її найуспішніша франшиза, «Гаррі Поттер», відповідно, збори наступного року суттєво зменшаться, що неприпустимо. Тому, зрозуміло, у кількісному і фінансовому показниках виробництво і прокат зменшуватимуться. Проте світовий прокат цікавить американські компанії щороку все більше, бо він і грошей більше дає.

 

 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено