Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
6 лютого, 2015   ▪   Євгенія Козловська   ▪   Версія для друку

ART-мобілізація починає з локальних змін

Митці, що об'єдналися у проекті ART-мобілізація, хочуть вивести мистецтво з галерей на вулиці міст та сіл України і пропагувати таким чином мир та єдність.
ART-мобілізація починає з локальних змін
Фотогалерея: ART-мобілізація. Від Києва до Слов'янська (зображень: 11)

Перша хвиля. Обирок

Ідея проекту ART-мобілізації почала оформлюватись ще два роки тому. Діана Карпенко-Кантер, співзасновниця мистецького хутора Обирок, вирішила створити спільноту людей, які “відчувають світ красиво” і втілюють своє бачення у життя. “Мета полягає в тому, щоб збирати команду, обирати якесь місце — і за визначений термін перетворювати його на креативний арт-простір”. 

Перший “вишкіл” учасників ART-мобілізації відбувався цього літа в Обирку, з 20 червня до 6 липня. Організатори запросили архітекторів, дизайнерів, художників та інших представників творчих професій колективно змінювати простір. Близько двох тижнів на Обирку вирувало мистецьке життя — дерева обв'язували кольоровими клаптиками в стилі ярн-бомбінгу (вязаного графіті), будували літні еко-хатинки та альтанки, розписували стіни хаток та парканів, створювали ленд-арт і ліпили креативний кахель. Так з'явилися арт-об'єкти Велкам Центр, Хатка-Крамничка, Гніздо,  Тіпі-Портал, Хата Сонця... Власник однієї з хат, Геннадій Корнєв, запропонував перетворити її на “Космічну обсерваторію” - арт-об'єкт, присвячений пам'яті  Небесної Сотні. Символічно, що над втіленням цієї ідеї працював Білаз - учасник подій на Майдані, а потім до проекту приєдналася художниця з Донецька Аня, яку лише нещодавно було звільнено з полону ДНРрівців. Діана каже: “Затримали й катували дівчину за те, що зберігала вдома прапор, українську символіку та бронежилети хлопців. Це, і ще безліч причин змусило мене переглянути основну місію нашого проекту — з суто мистецької вона перетворилась на соціально-культурну”.

На останніх вихідних на Обирку влаштували презентацію арт-об'єктів та обговорення, на якому було заплановано наступний об'єкт ART-мобілізації — підземний перехід під Європейською площею в Києві. І сформульовано основну ідею — мистецтво має єднати людей, створювати простір для мирної комунікації, бути містком між українцями, що опинились по різні боки барикад. 

Друга хвиля. Київ.

“Чому ми обрали саме цей перехід? По-перше, через нього проходить велика кількість людей — а він дуже похмурий, по-друге — після зими це місце стало знаковим, бо кожний його вихід веде до локацій, які пов'язані з революційними подіями. Хотілося оживити Київ не лише жовто-блакитними фарбами, а створювати більш складні орнаменти та картини” — розказує Діана.

Спів-організаторка проекту, Євгенія Баженова, додає: “Ми почали естафету із перетворення простору навколо нас, щоб стати активнішими, більш відкритими і добрими, подивитись по-іншому на речі, зробити життя яскравішим. І пропонуємо всім приєднуватись.”

Розпис було заплановано до дня Незалежності,  але не встигли назбирати потрібну кількість ескізів, і на свято стіни переходу прикрасили  лише гербами міст авторства Андрія Єрмоленка та кількома першими картинами. Другий етап розписів почався з осені і тривав до початку листопада. Над проектом працювало близько 10 художників — частину волонтерів запросили організатори, дехто з митців долучився сам, побачивши подію у соцмережах.

Для перших зображень фарбу було надано спонсором. Потім, поки не знайшлись нові  донори, “на фарбу”  скидались випадкові перехожі.  Крім фінансових, були і проблеми з офіційним дозволом від балансоутримувачів — довго не давали потрібний документ. Діана каже: “Ми пройшли багато інстанцій, а кінець-кінцем нас направили в ту, з якої ми починали. А ще виявилось, що перехід орендує компанія «Макс-торг 2011».  Ми боялись, що вони будуть проти проекту, але, виявилось, дарма — нам навіть допомогли фарбою, надали прожектори і обігрівачі.”

Євгенія відзначає: “Я не помітила жодного байдужого перехожого, бо киянам реально не вистачає яскравих кольорів у житті. Дуже цікаво було спостерігати, як із звичайних перехожих люди перетворювались на учасників дійства: хтось намагався зфоткатись біля кожної картини, хтось довго замислено роздивлявся, хтось починав спілкуватися з художниками, давати гроші чи цукерки, пропонувати свою допомогу...

На початку грудня, коли було завершено цей проект,  ART-мобілізація вирушила на Схід України — до Слов’янська. 

Третя хвиля. Слов'янськ.

“Ми розглядали Слов'янськ, бо, власне, з нього і почалась неоголошена війна на Сході. І ще зіграло певну роль те, що коли зв’язувались у соцмережах з представниками міст — ми ще думали про Краматорськ — зі Слов'янська був більш потужний відгук. Ми зрозуміли, що така акція потрібна людям, бо потрібно проривати інформаційну блокаду та створювати прецеденти  культурного діалогу” - розповідає Діана.

До міста поїхала команда митців та архітекторів-урбаністів. Останні втілювали у життя новітні методі комунікації професіоналів з населенням — как званий мапінг: архітектори збирали інформацію про різні локації, визначали, які зручні для людей, які — ні, що мешканці прагнуть змінити. У опитуванні намагались врахувати думку представників різних соціальних груп. Результатом став каталог-презентація мап міста, за допомогою яких було виділено, що у місті варто змінити чи покращити, зруйновані будівлі і т.д.  Зараз ведеться робота на створенням інтерактивної карти міста, в яку зможуть вносити зміни мешканці просто он-лайн.

На вихідних для мешканців міста було влаштовано культурну програму. Група “Дивовижні” розказувала про шляхи перетворення міста, поетеса Оксана Боровець роздавала книги, які зібрали у Києві спеціально для цієї акції. Пройшла виставка фотографій у форматі – фото-сушка, під час якої роботи можна було забирати з собою, активісти проводили майстер-класи для дітей та дорослих: шили “Ковдру для України” - символ єднання, розмалювали торбинки, ластівок та будували своє місто майбутнього.

Майстер-декоратор Наталя Макар поділилась своїми враженнями від спілкування з місцевими: “На нашому занятті були діти від 4-х до 94-х рочків — всі залишились задоволеними”. А ще Наталю приємно здивувало те, що майстер-клас вона проводила українською, і не було жодного прохання перейти на російську чи нарікань, що хтось не розуміє мову. “У мене зникло упереджене ставлення до мешканців Сходу. Найбільше відкриття  -  це те, що ці люди в дуже несприятливих інформаційних умовах спроможні думати й аналізувати, і що, незважаючи на 70 років окупації та 20 тотальної пропаганди, вони все ж ідентифікують себе з Україною”. 

Уже весною митці планують продовжити ART-мобілізацію у Слов'янську: вже є ескіз першої картини-муралу, яка є авторською інтерпретацією герба міста, отримано дозвіл на розпис фасаду будинку у центрі від міської адміністрації.

Діана наголошує: “Можливо, комусь видається, що під час війни не варто витрачати зусилля на культурні проекти. Але ж культура підтримує людей духовно і допомагає вибудовувати особистісні орієнтири. І якщо ми будемо спрямовувати зусилля на розвиток культури, то, коли війна скінчиться, у країні не виникне ситуація “духовної пустки”, коли незрозуміло, хто ми. Ми своїм прикладом хочемо дати поштовх до розвитку місцевим творчим осередкам, бо ж великі зрушення починаються саме з локальних змін.

 

 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Відомий психіатр, у минулому дисидент про Україну, «своїх» і «чужих», олігархізацію та демократизацію, а також відповіді, які слід шукати в майбутньому
  28 липня, Інна Корнелюк
 • Як влаштовані системи охорони здоров’я в розвинених країнах
  28 липня, Анна Корбут
 • У справах, пов’язаних із Майданом, фігурують не лише колишні беркутівці, а й тітушки. Проте, як і в ситуації із силовиками, за ґратами СІЗО опиняються рядові виконавці, організатори ж уникають арештів.
  27 липня, Станіслав Козлюк
 • Медична реформа для Донеччини справа не нова. Ще в 2012 році тут стартував пілотний проект, згідно з яким були розділені гілки медичної допомоги, сформовані центри первинної медицини, що стало пусковим механізмом для змін у сприйнятті лікування як процесу надання послуг.
  27 липня, Єлизавета Гончарова
 • Літо цього року видалося гарячим. Не через погоду, а через інтенсивні події довкола України на міжнародному рівні. Серед ключових цього тижня можна назвати такі: візит у країну спеціального представника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера та телефонні переговори між лідерами «нормандської четвірки». Обидві події пов’язані одним питанням, однак мають різні підходи до вирішення українсько-російської кризи
  27 липня, Юрій Лапаєв
 • У жовтні 2015 року в університетах Південної Африки розпочалися масові протести через підвищення плати за навчання. Утім, це була не єдина причина студентських акцій. Тиждень попросив розповісти про це детальніше дослідницю Центру суспільних змін Університету Йоганнесбурга (ПАР), кандидатку соціологічних наук Анастасію Рябчук.
  27 липня, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено