Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
27 грудня, 2013

Іще раз новонароджена Україна?

Дев’ять років тому я була на Майдані в день президентських перегонів. Вечоріло, спостерігачі не сумнівались у перемозі Віктора Ющенка, всі почали святкувати. Люди з помаранчевою символікою обіймали мене, пишалися тим, що вони справж­ні європейці, а наступного вечора розлючений сфальсифікованими результатами виборів народ вирішив на Майдані залишитися. Незабаром увесь світ говорив про Україну й захоплювався мирною Помаранчевою революцією. Серед лютої зими та снігу українці зрештою домоглися ще одного туру виборів та нової віхи, на яку тоді всі сподівалися як на перший крок до реформування суспільства.
Матеріал друкованого видання
№ 51 (319)
від 20 грудня, 2013

Уже за рік настало розчарування. Президент Ющенко уклав першу угоду з Віктором Януковичем, реформи загальмувалися – і, хоч як це прик­ро, почався розбрат між помаранчевими лідерами. На президентських виборах 2010 року перемогу здобув не стільки Янукович, скільки розчарування. Той знав, що цього разу йому потрібна вся повнота влади, тож відразу взявся забезпечувати її собі в усіх ланках держави та суспільства.

Відтак останніми роками більшість моїх українських друзів відчували апатію: не було й мови про готовність до ще однієї Помаранчевої революції. Минулі парламентські перегони особливо не зацікавили виборців. Ніхто не сподівався на зміну корумпованої системи.

Україна продемонструвала світові справжнє обличчя народу, який заслуговує кращого майбутнього. Європа повинна широко відчинити перед нею двері й допомогти звільнитися від минулого

Одначе торік дедалі більше людей почали сподіватися, що Угода про асоціацію з ЄС змінить ситуацію: будуть проведені необхідні реформи у сфері судівництва, громадяни матимуть рівні права, скінчиться безмежна влада президентсько-прокуратурного режиму.

Отож, коли 21 листопада українці дізналися, що втратили історичну можливість, це було справжнім шоком для них. Нова революція почалася знизу. Опозиційні лідери підтримали протести, однак насправді вона була народною.

Силові заходи за участю підрозділів «Беркута» – побиття мирних демонстрантів – спонукали людей до ще більшої рішучості. Україна раптом прокинулася і ось уже чотири тижні поспіль бореться за своє майбутнє серед зимового холоду. Весь світ співчуває українцям.

Нам у Європі, з нашою байдужістю до ЄС через численні проб­леми, самовідданість людей на Євромайдані видається такою собі варіацією на «Оду до радості» на слова Фрідріха Шиллера й музику Людвіґа ван Бетховена – про майбутнє України в Євросоюзі. Несподівано для себе завдяки завзяттю українців ми згадали про справді важливі речі: демократію, права людини, верховенство права та прозору ринкову економіку. Люди, які живуть у суспільстві, де всього цього бракує, усвідомлюють значення згаданих цінностей на тлі повсякденних проблем.

Влада забороняє українцям протестувати на Майдані й погрожує звільненнями з роботи. Декому платять: ідеться про так званих тітушків, що розмістились у Маріїнському парку поблизу Верховної Ради. Однак людей, які стоять на Євромайдані за ідею, легко відрізнити від цих заробітчан.

Україна продемонструвала світові справжнє обличчя народу, який заслуговує кращого майбутнього на своєму 23-му році незалежності як держави й залежності від ненаситних олігархів. Європа повинна широко відчинити перед нею двері й допомогти звільнитися від минулого. Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.