Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
21 листопада, 2008

Потрійна змова

В умовах кризи бізнес, влада та профспілки порозумілися
Матеріал друкованого видання
№ 47 (56)
від 21 листопада, 2008

 

Природно, що економічна криза супроводжується зростанням безробіття. Адже коли чисті доходи підприємств знижуються – власники повинні зменшити або власні прибутки, або виробничі витрати.
 
Як саме вони намагаються це зробити відчули вже, наприклад, у металургійному секторі: повна чи часткова зупинка виробництва та вивільнення працівників. З позицій бізнесу ці кроки логічні, але чи мають з такою логікою погоджуватись уряд і профспілки? Масове скорочення штатів призведе до збільшення витрат фонду соціального страхування від безробіття. В принципі, власники були б не проти перекласти на плечі держави фінансові витрати на скорочення штатів (за допомогою бюджетних субсидій відповідного фонду). Проте уряд уже й так підтримує Пенсійний фонд через бюджет. А він може не потягнути додаткових великих навантажень без запуску друкарського верстата для випуску грошей. Тому чиновники й закривають очі на те, що людей замість звільнення відправляють у примусові неоплачувані відпустки.
 
Більше того, міністр праці та соціальної політики бютівка Людмила Дєнісова звітує президентові, що завдяки цим заходам вдасться зберегти кваліфіковані кадри. За підрахунками міністерства, в цих відпустках уже 0,6% працездатного населення. І звертає увагу, що десять років тому під час попередньої економічної кризи таких було аж 17,4%. Вловлюєте різницю?! Так, різниця досить суттєва й не тільки в цифрах, а й у докорінній зміні правової ситуації.
 
Раніше в Кодексі законів про працю України (КЗпПУ) та статті 26 Закону України «Про відпустку» були норми, які дозволяли відправляти працівників за згодою сторін у примусові відпустки й вони не оплачувалися. Криза 1998–1999 років продемонструвала, що такий крайній захід масово використовувався власниками, щоб перекласти економічний тягар на плечі своїх робітників.
 
У 2000 році статтю 26 ЗУ «Про відпустки» суттєво змінили. Тепер працівник може звернутись про неоплачувану відпустку за сімейними обставинами максимум на 15 днів. Усі інші її варіанти, у тому числі примусовий, взагалі скасовані.
 
Насправді, власник не має права відправляти працівника у відпустку без збереження зарплати, – вважає Ігор Ворон, юрист-консульт Незалежної медіа-профспілки України. – Власники пробують підвести свої дії під умови частини 2 статті 84 (відпустка з інших причин – прим. авт.). Але до «інших причин» якраз і не входять проблеми простою підприємств не з вини працівників.
 
І що зробив наш гарант, почувши урядовий звіт, відкрив Конституцію й грізно гаркнув: «Попрошу не порушувати права наших громадян на працю та її справедливу оплату!»? Якби ж то.
 
Не влаштовують масових акцій протесту й профспілки. Значною мірою проблема навіть не в керівництві профспілок, а в байдужості мільйонів найманих працівників до своїх прав і економічних інтересів. Саме завдяки цьому в країні досі значна частина зарплат виплачується нелегально. Внаслідок чого не наповнюються відповідні страхові фонди, уряд закриває очі на дії власників підприємств, і пішло поїхало.


Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено