19 березня, 2013

«Встаєш з колін» - не вдарся головою!

Про «наукові відкриття» російського телебачення я за останні роки писав не раз і не два. Приїжджаючи до мами в чималеньке і далеко не «глухе» місто Ростовської області, я у вільний час дивлюсь телевізор (чого зазвичай не роблю в Києві) – і насолоджуюся.

Деякі канали – загальноросійські, наголошую – половину й більше денного мовлення віддають «науково-популярним» темам. В лапках. Ось на каналі ТВ-3 розповідають, як німці підчас Другої світової готували екстрасенсів, що збивали з пантелику радянський генштаб на чолі з самим товаришем Сталіним. І добре ще, що товариш Сталін розпорядився підготувати власних екстрасенсів (їх з величезними зусиллями доправляли з Тибету). А то б швах.

Якихось документів, фактів чи тому подібних дурниць, що підтверджували б викладену авторами історію, не наводиться. Натомість є «свідки» - теж екстрасенси, або ж «дослідники історії спецслужб», котрі щось таке колись від когось чули. Принаймні, вони самі так кажуть. Напевне, свідки у «справі Щербаня» зробили б на цьому телеканалі неабияку кар’єру.

На іншому каналі, Рен-ТВ, вам зранку розкажуть, що пекти хліб землян навчили інопланетяни з Альдебарану (я не жартую). А в обід ви дізнаєтесь, що вони ж спочатку побудували хараппське місто Мохенджо-Даро, мегаліти котрого обробляли за допомогою лазерів, а потім це ж самісіньке місто знищили ядерною бомбою. А може, і термоядерною. Вони могли, вони ж – інопланетяни (з цього починається чи не кожен «аргумент» творців фільму, цим же вони зазвичай і закінчують).

Також вам розкажуть про стародавні манускрипти, на котрі полювала славнозвісна нацистська «Анненербе». Саме з цих манускриптів пізніше переписано Веди, Книгу мертвих і священну книгу Пополь-Вух. Недарма ж уся ця література, як виявляється, розглядає питання «створення літальних апаратів, здатних перемогти земну гравітацію» (філігранне формулювання, еге ж?)

Рен-ТВ, до речі, є і в українських кабельних мережах. А то раптом українські телеглядачі відстануть від передової наукової думки Митного Союзу? Тим паче, це потрібно для правильного геополітичного вибору. От ви ще не знали, що американці готують космічні польоти на Юпітер, аби транспортувати з його атмосфери метан, і тим «поставити на коліна» економіку Росії? Не ті програми дивитесь…

Але що там другорядні телеканали, нехай і з багатомільйонною аудиторією! Рядки, що ви зараз читаєте, не з’явились би, якби ваш покірний слуга за кілька годин до їх написання не увімкнув телеканал «Россия» - всеросійський, державний, «другу кнопку» російського телебачення, котра широко мовить і на закордон. На телеканалі «Россия» ішла програма, присвячена Челябінському метеориту.

В студії відбувався імпровізований «суд», метою котрого було встановити – стежте уважно – чи не свідчив випадок із вибухом небесного тіла над Уралом про втручання в життя землян інопланетних сил. По один бік від ведучої сиділи «свідки» (знову «свідки», зверніть увагу) від окультних наук та уфології. По іншу – від наук традиційних.

«Спеціаліст» з НЛО демонстрував відео вибуху метеорита, котрий розлітався на друзки за десятки кілометрів від точки зйомки. На основі руху уламків він доводив, що метеорит протаранило невідоме тіло, запущене з Землі.

Хто стріляв? У «спеціаліста» була точна відповідь. Земля, пояснював він, вкрита «порталами», через які до нас потрапляють мешканці інших світів. Якби метеорит впав на земну поверхню, планету негайно захопили б занесені ним позаземні мікроорганізми. Через портали вони потрапили б і до інопланетян. От ті й збили метеорит від гріха подалі. «Це факт, це доведено!», - розпалювався «спеціаліст» (ким і як доведено, лишилось невідомим).

Це було прекрасно. Сивий астроном, «свідок» від науки, не мав жодних шансів. Навпаки – своєю присутністю вчений лише освячував безмежний ідіотизм усього шоу. Усе ж чесно, ось вам дві точки зору; хто перший кине камінь в об’єктиви такої об’єктивності?!

…За радянських часів у «інтелектуальній» пресі регулярно згадувались подібні шоу в західних країнах. Звичайно ж, їх висміювали. Проте сьогодні настала нова доба. Причому, завважте, якого-небудь «Дискавері» чи його російських аналогів (а вони існують) ви поза кабельними мережами в Росії так легко не знайдете. Як і у нас. Натомість описаного вище трешу, що межує з психіатричною клінікою – скільки завгодно.

І, мабуть, не варто дивуватись, що, наприклад, міжнародна аналітика на тому ж каналі «Россия» в багатьох проявах недалеко пішла від подібних «об’єктивних» передач на «наукову» тематику. Зрештою, стратегію мовлення там визначають одні й ті ж люди.Теги