19 березня, 2013

Наш халіфат

В азійських імператорів, султанів, ханів, халіфів і шахів була одна дуже мила традиція: утримувати біля себе цілу зграю одописців, які наввипередки продукували хвалебні оди на славу улюбленого володаря. За це вони мали і їжу, і питво, і вбрання, і дах над головою.

У ті часи гонорарів не платили та й наклади книжок були дуже малі. То й виживали письменники, як могли. Азійська традиція з часом знайшла своє продовження в совєтську епоху, коли різні партайґеноссе та псевдовоєначальники розродилися розлогими спогадами про своє життя, починаючи з босоногого дитинства. Правда, наймали для цього літературних рабів.

А що літературні раби звикли халтурити і дерти одне в одного, то й не дивно, що мальовничі описи битв, у яких брав участь їхній герой, часто мавпувалися, а деталі кочували з книжки у книжку. Але за відсутності Інтернету плагіат було важко виявити. Тепер не те. Досить було вигулькнути президентській книзі англійською мовою, як відразу Інтернет сипонув цитатами з інших джерел. В результаті книжка зникла.

Непросто знайти у вільному продажу книжки Володимира Чередниченка, в яких він натхненно оспівав Януковича, а вже витворів Віталія Спажука і поготів. Бо ж наклад – ексклюзивний: першого разу – 200 примірників, другого – аж 50!

Востаннє таким накладом виходили в Україні книжки ще у середні віки. А шкода. Книжки ці вартують того, щоб їх прочитало якомога більше шанувальників нашого міцного господарника, досвідченого політика і вмілого організатора.

Цього року видавництво «Фоліо» удостоїлося високої честі надрукувати свіжий бестселер В. Чередниченкаж під назвою, яка відразу бере бика, себто читача, за роги: «Віктор Янукович».

Однак, якби я був на місці президента, то ніколи б не дозволив назвати книжку про себе своїм же ім’ям. Не тому, що нескромно, а тому що не відповідає потребам ринку. Читачі прагнуть чогось сенсаційного, такого, щоб заманювало. Наприклад: „Залізний кулак”, „Робот-президент”, „Сліди ведуть в Межигір’я”, „Таємниця золотого унітаза”, „Сімейка донецьких Адамсів”, „Зомбі з териконів”.

Треба сказати, що В. Спажук не обмежився президентським одописанням, а створив навіть цілу серію книжок під промовистою назвою «Милостью Божьей» про представників донецької політичної еліти, чим урівняв їх із князями й королями.

У назві кожної книжки – характеристика героя. Володимир Рибак не тільки «Мэр милостью Божьей», а ще й його «Сердце, обращенное к Донецку»! Про інші органи нічого не сказано, а шкода. Гадаю, для донеччан було б цікавіше, якби вони прочитали про те, чим насправді до них обернутий спікер.

Анатолій Близнюк перебуває «Во власти мечты». Оскільки „власть” відомо у чиїх руках, то „мечту” можна легко замінити на Віктора Федоровича. Тим більше, що у тих самих руках перебувала і „мечта” іншої персони, яка нас кликала „вперду”.

А от Тетяна Бахтєєва – «Дончанка путеводной красоты». Погодьтеся, це щось нове. Це вам не «путеводная нить» і не «путеводная звезда». От скажіть: чим відрізняється «путеводная красота» від «непутеводной»? А я відповім. Тільки «путеводная звезда» може собі дозволити заявити на всю країну, що партія регіонів „уничтожила стабильную экономику”.

Книжки Спажука і Чередниченка – це справжній гімн у стилі гімнів Кім Ір Сену. Це „Тисяча і одна ніч” невтомної праці президента на благо України, чиї "поступки... богоугодны и богооткровенны", а «имя созидательное!» Він і «украинообъединяющий лидер”, і „выдающийся современный политик с мировым именем», і «делообразующий руководитель-гуманист, многоопытный управленец-новатор, государственный деятель-патриот, принадлежащий к числу самоотверженно работающих созидателей», і «мощная индивидуальность», і «высокий, отлично сложенный, красивый человек”, „с безупречной прической, в белой сорочке без галстука он выглядел легиартом!»

І нарешті: «Озаренный лунным светом»!!! «Человечище»!!!

Правда, я б щодо „лунного света” подумав. Востаннє він був „озарен” тим „светом” в юності під час відомих нічних походеньок.

Спажук навіть тонко натякає на те, що Янукович на відміну від ангелів, які „на земле не живут”, належить до „окрыленных людей”. І таким чином доходимо висновку, що маємо честь жити в епоху небожителя, ангела і херувима. Залишається лише перейменувати й саму Адміністрацію президента у «богоугодное заведение», а тов. Льовочкіна наректи святим Петром-ключником.

Президент у цих книжках залюбки цитує китайських мудреців, філософів, економістів, письменників. Читаючи це світозарне джерело мудрості, не можеш надивуватися, яким потужним інтелектуалом постає перед нами гарант. Яким глибоким аналітиком і, не побоюсь цього слова, філософом виростає він у наших очах!

І нехай не впаде підозра у зневірене серце чиєсь, що писалося усе це про іншу людину. І нехай не введе вас Азраїл у сумніви! Автори сих книжок, нехай святиться ім’я їхнє у чертогах Аллаха, особисто запевнили усіх правовірних, що чули ці красномовні думки з вуст САМОГО ВІНЦЯ ПРОРОКІВ, чиє серце – містилище божественних тайн, нехай буде милостивим до НЬОГО Аллах і огорне ЙОГО покровом своїм, і підніме на всіх землях стяги ЙОГО перемог, і допоможе нам бути вдячним ЙОМУ, і нехай сприяє нам у покорі ЙОМУ, і хай пошле нам милосердя ЙОГО! Амінь.