Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
23 квітня, 2010

Особиста відповідальність

Ми не маємо морального права допустити, щоб комуністична ідеологія та радянщина заразили нову генерацію та призвели її до банкрутства
Матеріал друкованого видання
№ 16 (129)
від 23 квітня, 2010

Часто дискутуємо з моїми українськими приятелями на теми історії та політики, сваримося з приводу того, що було та з приводу того, що буде… Під час наших дебатів проявляється різниця життєвого досвіду, характеру, освіти, а інколи і недостача звичайної людської здібності погодитися зі своїм опонентом.

Нещодавно ми настійливо сперечались про Степана Бандеру. Василь кричав: «Як можеш ти, колишній чеський комуніст, захищати українського націоналіста? Якщо би не було СРСР, фашисти би вас, чехів, зліквідували».

Передусім підкреслю, що визнаю перемогу Радянського Союзу, як одного з союзників у Другій світовій війні та глибоко поважаю жертви радянського народу. Але це не означає, що я не буду думати своєю головою та не бачитиму проблеми, які нас оточують. Я вільна людина!!!

Сьогодні, коли минуло 65 років після війни, ми бачимо, що політика, яку влада Радянського Союзу ­ре­алізовувала, не вела до того, щоб на­роди-пере­­можці досягли хоча б такого ж життєвого рівня та культури життя, як народи, які війну програли. А це, на мій погляд, було б дійсною перемогою.

Влада Радянського Союзу нав’язала свій тоталітарний варіант управління економікою та суспільством багатьом іншим народам, тим самим посприявши небаченому занепаду значної частини світу.
Так, літали ми до космосу, наші танки, бомбардувальники та ракети не давали спокійно спати мільйонам людей. Досягли ми того, що світ нас боявся, але не поважав. Жили ми, оточені колючим дротом, без можливості вільного обміну думками та поглядами. Самі себе загнали ми до гета та ще за це дякували нашим вождям.

Радянський Союз вже не існує, розпався, а інакше, з огляду на результати його економічної діяльності та суспільного устрою, бути й не могло.

Але чим більше ми віддаляємося від радянських часів, тим більше лунає навколо нас демагогії та брехні, яка нібито випурхнула з кабінету КПРС. 

Розумію, що колишні та діючі посадові особи, котрі свого часу були членами комуністичної партії, захищають свій улюблений режим, який їм обіцяв спокійне життя людини першої категорії на сонячній вершині суспільства. Можу зрозуміти літніх людей, які сприймають комуністичну ідеологію як віро­спо­ві­дан­ня та на схилі життя не можуть розлучитися зі своїм кумиром.

Розумію також українську інтелігенцію, зокрема й своїх добрих приятелів, які схильні до радянської демагогії. В Австралії живе нелітаючий птах, котрий також вирішує проблеми подібним чином – засовує голову в пісок. Це простіше, ніж напружено думати, а головне, ніж прийняти особисту відповідальність.

Повинен зізнатися, що мене до усвідомлення почуття особливої відповідальності підштовхнула реальність життя на Україні. Тут я зрозумів об’єм  брехні, якій і я вірив. Сьогодні маю за мету з цією інфекцією з минулого особисто воювати, не допустити, аби заразила наступну генерацію та не привела її також до банкрутства.

Прийняти особисту відповідальність за те, що було у часи радянської влади, означає, передусім, замислитись над собою, над своєю позицією, а не виправдовувати свою порядність у ставленні до людей ніякою ідеологією. Без моральної оцінки минулого ми не можемо здобути рівновагу. Людина може досягнути політичної свободи тільки тоді, коли її  душа очиститься. А найкращою чисткою є дискусія між народами.

 Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.