12 грудня, 2012

Київські затори імені Віктора Федоровича

Майже магічна дата 11.12.2012, гадаю, запам’яталася українцям – і не в останню чергу киянам – рясними снігопадами, які невимушено переходили у дощ зі снігом, а потім так само невимушено – у колючу холодну «крупу», яка сиплеться з небес на грішну землю.

За одну добу випала рекордна доза опадів, причому передусім у вигляді мокрого снігу, тому не дивно, що дорожній рух у столиці майже зупинився. Та й пішоходам доводилося непереливки – спробуй пройти через купи мокрого снігу та великі калюжі…

Щойно минула 9-та година ранку, як всюдисуще телебачення повідомило, що Києвом неможливо проїхати. «Сильний снігопад, який триває з вчорашнього вечора, не припиняється і сьогодні, - говорила симпатична дикторка. – Таким чином, вулиці і дороги фактично заблоковані через сніг, з яким не справляються комунальні служби столиці. Згідно із системою «Яндекс. Пробки», затори складають 10 балів з 10 можливих. Таким чином, не тільки транспорт на центральних вулицях, а й на проспектах майже не рухається».

Тут глядачам подарували відповідні картинки у супроводі розповіді про те, що на більшості шляхів зафіксовано аварії, які також значно ускладнюють рух автотранспорту. І про те, що не тільки столиця потерпає від мокрого снігу – така погода встановилася на ближчі дві доби на більшій частині території України, отож, мовляв, узавтра якщо і стане легше, то ненабагато.

Ну, а потім виступив зі зверненням до жителів міста голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов. «Через створення потенційної загрози об’єктам економіки та життєдіяльності міста внаслідок впливу сильних снігопадів ситуація у Києві визначена як «надзвичайна ситуація природного характеру, - було сказано у зверненні Попова. - Це дозволяє столиці залучати сили, не підпорядковані міській владі… Протягом найближчої доби місто мобілізує усі наявні людські та технічні ресурси для боротьби із наслідками негоди». ,Для цього будуть задіяні комунальні служби, підрозділи МНС, Міноборони, МВС, будівельні організації, промислові підприємства тощо. Голова КМДА закликав керівників підприємств, установ та організацій організувати роботу з прибирання снігу на балансових територіях. Направлене звернення до Міносвіти та навчальних закладів Міноборони та МВС, Служби безпеки про залучення студентської молоді до прибирання снігу. А ще буде обмежено рух містом вантажного великогабаритного автотранспорту у денний час. І так далі, і таке інше – одним словом, Київ за підтримки всеукраїнських структур протистоїть стихії.

Що ж, зима до України щороку приходить несподівано для влади. Так бути в нормальній країні не повинно, але так є. Місцева влада та підпорядковані їй комунальні служби, схоже, завжди чекають: а, може, не буде ані снігу, ані ожеледі з ожеледицею, може, нарешті на наших землях запанують субтропіки, не згірші за Італію, Іспанію чи навіть Єгипет? Так само й міністерство з надзвичайних ситуацій завжди не встигає за цими ситуаціями; чи це наслідки двох «заходів» до нього пана Шуфрича, який сам по собі є надзвичайною ситуацією у вітчизняному політикумі? Але мова не про це; зрештою, про «несподівану для комунальників зиму» постійно писав ще журнал «Перець» за радянських часів, і нічого відтоді не змінилося. Мова про інше – про хронометраж розвитку ситуації у столиці.

Отже, нагадаю ще раз, о 9-00 телебачення вже встигло відзняти засніжені вулиці та грандіозні київські затори й «тянучки». Сніг же перед тим сипав усю ніч й увесь ранок. Запитання: а чого не були вжиті превентивні заходи? Чого міська влада розслабилася і дозволила столиці фактично «зупинитися»?

Відповідь нам підказує те, що звернення голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, в якому сповіщалося про надзвичайну ситуацію природного характеру в столиці, було оприлюднене тільки в районі 14-00. Зрозуміло, що столичний градоначальник не мав права своїм власним рішенням задіяти (з належним ефектом чи ні – це інше питання) «сили, не підпорядковані міській владі». На це мала бути висока, ймовірно навіть – бо йшлося про цілу купу відомств, у тому числі й силових – найвища санкція.

Але чого ж ця санкція не була надана о 6-00? Чи хоча б о 8-00? Адже все було зрозумілим уже тоді, ба більше: надзвичайна ситуація стала настільки наочною, що її вже знімали на телекамери. Скільки б не було додано на її подолання сил та ресурсів, але все ж таки полегшення якесь відчувалося б. Градоначальник Попов не такий дурний, щоб не розуміти масштаби лиха і потребу в засобах для його долання, він – досить вправний менеджер. Отже, причини слід шукати там, де йдеться про його шефів і про використання сил, які місту не підпорядковані (про що голова КМДА сказав чесно, прозоро натякнувши, з чиєї провини сталася затримка з оголошенням надзвичайної ситуації). Тож найвірогідніше пояснення тут таке: Віктор Федорович зволили відпочивати чи займатися якимись більш приємними і більш важливими для них справами; поки вони встали з ліжка, поки прийшли у нормальний стан, поки второпали що до чого і дали санкцію – стихія в столиці зробила все, що тільки могла. Навіть Азарову довелося вийти з авто і чимчикувати пішки…

А якби сталося щось гірше за снігопад, теж довелося б стільки чекати?

Колись Ганя Г. заявила: «Якщо Янукович стоятиме у заторах, то стояти буде вся країна». Опоненти у відповідь наводили численні приклади заторів, створених саме кортежем Януковича. Але слід брати проблему ширше: поки при владі Янукович, а й його обслузі Ганя Г., то стоятиме не тільки Київ у заторах, стоятиме вся країна – погляньте лише на економічну динаміку…