Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 травня, 2012

Білі демони

Нині визнати свій пієтет до правої ідеології вважається чимось диким і анахронічним. Шаблонний образ українського правого: божевільний фанатик-спортсмен у мілітарному строї, підстаркуватий недоінтелігент у вишиванці під піджак, затятий єзуїт хоругвоносець, патлатий язичник-рідновір

Це обов’язково гомофоб, антисеміт і агресор, гальмівний елемент «прогресивних» тенденцій та рухів сучасності. Суспільні настрої, коли мати рацію щонайменше не комільфо, особливо посилились у нас після панк-молебну у московському храмі та дуже неоднозначної для багатьох захисної промови Брейвіка.

Якщо в 1990-х та на початку 2000-х праві настрої в суспільстві були ще на часі як необхідний елемент державотворення, то зараз правих використовують як передвиборче опудало і страхітливих антиподів лівим та лібералам. І річ не лише у нашій соціально-економічній задниці, яку ліві намагаються втиснути в марксистські лещата, а й у соціал-демократичних настроях, які є світоглядною домінантою у більшості країн Європи й Америки. Для демонізації правих фактично і робити нічого. Від 1960-х років і до сьогодні напрацьовано такий культурний масив, що бери і перекладай, та чіпляй ярлики, по суті, і думати не треба. «Все вже придумано до нас!»

Консерватизм і традиціоналізм тихо й тотально програв своє Ватерлоо, і про це пишуть та говорять люди в рукавичках, чистіших за Брейвікові. Літературний критик Лайонел Трілінг ще півстоліття тому казав: «У Сполучених Штатах лібералізм не лише домінує, а й є єдиною інтелектуальною традицією. Немає сумнівів, що зараз у суспільстві немає будь-яких популярних консервативних чи реакційних ідей».

Та й справді, хіба хтось із вас бачив відкриті стипендії для українських студентів чи гранти західних фондів на підтримку націоналізму, укріплення гетеро-сексуальних стосунків, релігійності, локальних проявів культури? Гендер, квір, фемінізм, мультикультуралізм, однобока толерантність – ось вістря західноєвропейського просвітництва. Саме тому ліберальні віртуози фарсу та ліві акули пера заповнюють левову частку українського інформаційного простору. «Європейські цінності» як формувальний топос сучасної гуманітарної писанини закарбували на скрижалях низку табу, порушувати які щонайменше є моветоном та причиною неоднозначної оцінки з боку колег. Критичне ставлення до світоглядних ідолів сучасної Європи нині загрожує лише іронічними посмішками та звинуваченнями в печерній глупоті. Але це поки що, адже західніше Чопа за прояви національної, релігійної, расової ідентичності вас можуть піддати обструкції або запроторити за ґрати.

Подвійні стандарти як норма – Че Гевара герой і поп-ідол, а Роман Шухевич – суперечлива постать. Виродок скінхед і безстрашний лівий активіст з коктейлем Молотова. До когорти монстрів зараз потрапляють не лише відверті націоналісти та віруючі, а й просто інакомислячі, яких не влаштовує лібералізм західного розливу та неомарксизм. Ті, хто не поділяє радості з приводу одностатевих шлюбів, навідує релігійні відправи, має симпатію до своєї історії та традицій, ризикують отримати тавро невігласів і фашистів.

Агресивний лібералізм такого штибу уже панує в сусідів, і його апостоли у нас активно проповідують. Благо, що в Україні є більш гострі проблеми, ніж нова культурна революція за знищення етнічних, релігійних і статевих кордонів. Зриванням покровів та полюванням на відьом сьогодні займається невеликий відсоток пасіонарних ліво-лібералів. На жаль, зовсім мало «фашистів» наповнює простір альтернативними ідеями, хоча б для природної рівноваги. Лівий лібералізм мусить мати достойний реверс.Теги
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено