10 січня, 2012

Головний санлікар Росії дорівняв українців до тварин

Залишається лише порадіти тій зворушливості, з якою російський Потребнадзор піклується за здоров’ям українців. Заява голови цієї служби, головного санітарного лікаря РФ Ґеннадія Оніщенка, у якій йшлося про те, що «українців дорівняли до тварин», мабуть, не залишила байдужим нікого. Треба визнати, від чинної української влади можна очікувати ще й не такого. Проти волі з’являється думка: і де ж би ми поділися без пильності російських чиновників? Хоча більш тверезий аналіз наводить на висновок, що йдеться про чергову російську провокацію

Керівництво російського уряду вже неодноразово вихвалялося перспективами укладання з Україною Договору про Зону вільної торгівлі. Багато заяв лунало, що ЗВТ у СНД вигідна саме Росії, оскільки вона перекриє, мовляв, Україні шлях у Європу назавжди. Висловлювалася й інше припущення, що створення ЗВТ вигідне якраз українським аграріям. Облишмо жарти, Україна щороку постачає Росії на $367 млн сиру, на $667 млн цукерок та на $300 млн алкогольних напоїв. Тепер же голова Роспотребнадзору погрожує обмежити імпорт Росією українських харчів. То в такому разі російський Потребнадзор власноруч знищує перспективу Зони вільної торгівлі України з РФ? Він сам дійшов такої думки чи таки порадився з головою російського уряду Путіним В.В.?

Що означають такі заяви з вуст Ґеннадія Оніщенка, можуть розповісти молочники з Білорусі, виробники «Боржомі» з Грузії та винороби з Молдавії. Щоразу гнівні заяви головного санітарного лікаря РФ якось дивно збігалися з політичними негараздами, що спалахували між цими країнами та Росією. Проте нині якогось значного протистояння між Україною та РФ начебто немає. Невже питання таке важливе, що змусило російських чиновників удатися аж до таких заяв?

У своїй заяві пан Оніщенко зауважив, що Україна дарма копіює «досвід мікродержави в Європі та квазідержави-карлика у Закавказзі». Що таке «мікродержава в Європі», повідомив у інтерв’ю перший заступник головного санітарного лікаря Державної санепідемслужби України Алєксандр Кравчук. За його словами за основу реформи нагляду за якістю харчів береться система яка була започаткована у Данії і нині успішно працює у… Грузії. Саме цю країну головний лікар Росії лагідно охрестив «квазідержавою-карликом у Закавказзі».

Грузія пішла навіть далі – санітарно-епідеміологічної служби зараз там немає як такої взагалі. Ба більше, в Україні такий крок Грузії отримав найширшу підтримку серед українських підприємців. Голова представництва держкомпідприємництва у Чернівецькій області Микола Малярчук висловився недвозначно: «У СЕС треба забрати дозвільні функції, яких у неї зараз багато. Ефекту від них мало, позаяк отруєння у садках та школах продовжуються». Ще радикальніше висловився голова Ради НБУ, у минулому відомий український бізнесмен-харчовик Петро Порошенко: «Чому сьогодні лікар санстанції – корупціонер і хабарник, йому довіряє суспільство, уряд більше, ніж приватній власності? Навіщо людині, яка працює по 20 годин на добу, самостійно несе кримінальну відповідальність за якість продукції, яку вона виробляє, навіщо їй санстанція?»

Ідею реформування служби нагляду за харчами в Україні вже розтлумачив голова Державної ветеринарної і фітосанітарної служби Іван Бісюк. За його словами, йдеться про створення на базі його служби єдиного органу, який відповідав би за якість харчів на всіх рівнях – від внесення добрив у ґрунти до ланцюжків реалізації харчів у країні. «Проте це не означає, що віднині виключно ветеринарні лікарі мають контролювати продукти рослинного походження або спеціальне дієтичне або дитяче харчування. Саме з цією метою у штат державної служби компетентного органу будуть переведені фахівці з інших структур», – пояснив Іван Басюк.

Однак це – лише плани і наміри. Наразі проект цієї реформи розглядає Кабінет Міністрів. Ліквідовувати СЕС в Україні ніхто не збирається. Ба більше, навіть за проектом реформи, вже озвученої прем’єром Азаровим, функції із забезпечення епідеміологічної ситуації в країні і недопущення епідемії виконуватиме саме СЕС. Себто, сказавши «ветеринари в Україні займатимуться діагностикою спалахів епідемій та їхнім розслідуванням», головний санітарний лікар Росії просто нахабно збрехав. І зробив він це явно через політичну причину – вибори президента у Росії, де фальсифікації на виборах до Держдуми вже вивели на вулиці тисячі людей. Скидається на те, що російські чиновники вдалися до перевіреної тактики відвернення уваги своїх громадян – до розповідей «а от в українців – іще гірше».

Зрозуміло, що задуми наших можновладців часто-густо завершуються економією на здоров’ї наших громадян. Тут з них ніхто відповідальності не знімає – українці бачать результати впровадженої урядом «медичної реформи». Чи буде нова служба належно дбати про здоров’я українців? Постає запитання, чи нині СЕС турбує насправді це питання?

Всі ці запитання варто спрямувати до українського уряду. Як, зокрема, і те, чи раптом не кортить нашим службам перевірити стан кораблів російського Чорноморського флоту, що перебувають в українському Севастополі, зважаючи на те, що нещодавно в росіян через пожежу був затоплений ядерний підводний човен «Єкатеринбург»? Може, якийсь із них становить небезпеку для українських громадян? Але й це також питання до уряду України, а не до чиновників іноземних держав.