13 жовтня, 2011

Примати і люди

У нашому заповіднику, де колись були й Руська правда, й Статут Великого князівства Литовського, й Магдебургське право, й Пакти й Конституції прав і вольностей, та ще багато чого, тепер панують правила зграї, де є два різновиди особнів: круті та лохи
Матеріал друкованого видання
№ 42 (207)
від 13 жовтня, 2011

Виголошення вироку Юлії Тимошенко забрало в судді Родіона Кірєєва менше ніж три з половиною години, не рахуючи перерв.Екс-прем’єрка повинна сім років відсидіти у в’язниці, три роки після того не обіймати державних посад і сплатити 1,516 млрд грн НАК «Нафтогаз України». Цей суд і цей вирок позбавляють змісту будь-які звинувачення на її адресу. По суті, влада своїми діями організувала головній опозиціонерці повне відпущення гріхів, справжніх чи уявних. Відтепер вона – політв’язень незалежно від того, як скоро буде й чи буде взагалі реалізована подальша комбінація з її помилування або виправдання в суді вищої інстанції на догоду Європі.

Те, що зробили біло-блакитні (той, хто вірить, що нервовий вундеркінд із Березані самостійно, без постійного керівництва згори, прийняв відповідне рішення, може далі не читати) істотно зіпсувало загальний клімат в Україні – як хочете: атмосферу, повітря, бо остаточно й очевидно звело всю складність стосунків у суспільстві до схеми взаємодії самців у зграї приматів. Серед приматів є лише сильні й слабкі. У нашому заповіднику, де колись були й Руська правда, й Статут Великого князівства Литовського, й Магдебурзьке право, й Пакти й Конституції прав і вольностей та ще багато чого, тепер панують інші правила. Віднині тут, як і в зграї, теж є два різновиди особнів: круті та лохи.

Як потрапляють до стану крутих, надійної інформації не маю. Треба запитати фахівців із поведінки тварин, кажуть, там є якісь ритуальні пози. Але якщо ти вже потрапив, далі одне з найголовніших твоїх завдань – доводити решті зграї, що вони лохи. Ось такий небагатий вибір: не хочеш бути крутим, погоджуйся бути лохом. Якщо ти не готовий об’їхати невеличкий затор по зустрічній, щоби потім закоркувати перехрестя, ти лох. Якщо ти не готовий вбудовуватися в стосунки й відстібати відповідний відсоток (з перспективою зростання, коли вже тобі почнуть відстібати), ти лох. Якщо ти визнаєш за іншими істотами своєї біологічної відміни ті самі права, що й за собою, ти тричі лох.

Ось що зробила влада на чолі з керманичем, який тепер зворушливо відхрещується від ухвали підлеглого примата: вона наочно спростила стосунки в суспільстві, які нарощувалися століттями. Інакше кажучи, культуру. Культура – це не Гайдн вечорами у філармонії, не Пруст у шезлонгу на вихідних (хоча й це також). Культура – це складність, яка здобувається досвідом поколінь. Складність означає правила, етику й етикет, а також непереборну звичку ними керуватися. Звісно, це вимагає певної організації особистості. Якщо складність тобі не по натурі, не по мізках, ти намагаєшся все спростити, так би мовити, «до основанья, а затєм»… А потім твої діти приречені знову вибудовувати піраміду стосунків майже з нуля. Тільки не розраховуй на їхню подяку.

Ні, тобі подобається мати запасні апартаменти в Лондоні чи на Лазуровому березі, як сурогат – маєток по старій Обухівській трасі, а це як мінімум означає, що ти цінуєш окремі вияви складності: чисті доріжки, безпечні вулиці, гарно підстрижені газони. І ти досі не втямив, що все це в масштабах країни, а не в межах, означених шлагбаумом із охоронцем, є похідним від тієї клятої культури, яка включає в себе і поділ влад, і панування закону, і чесний підрахунок голосів, і ще безліч дрібничок, які не так важко засвоїти, аби було бажання.

Так сталося, що купка вищих приматів, яка вважає нас лохами, півтора року нав’язувала нам своє вельми спрощене світобачення й нарешті влаштувала таку переконливу його демонстрацію, щоби ні в кого не залишилося найменших сумнівів.

Читайте також «Великий»вирок Тимошенко і перші наслідки