26 серпня, 2011

Теракт до свята

Напередодні Дня Незалежності Служба безпеки України гучно заявила про запобігання теракту
Матеріал друкованого видання
№ 35 (200)
від 25 серпня, 2011

22 серпня в приміщенні націоналістичної організації «Патріот України» у місті Василькові на Київщині було знайдено вибухівку та листівку із закликами до насилля. СБУ заявила про порушення кримінальної справи за фактом підготовки до скоєння терористичного акту і заарештувала кількох активістів «Патріота України». При цьому важко назвати збігом подію, що сталася в Харкові 23 серпня: у приміщенні офісу місцевої організації «Патріот України» невідомий відкрив стрільбу гумовими кулями. У підсумку два поранених патріотівці й стрілець потрапили до лікарні. Схоже, це не останній негаразд у житті згаданої організації і, можливо, подібних.

Новина про арешт активістів «Патріота України», ясна річ, сколихнула інтернет-спільноту. На тлі судового процесу над лідеркою найбільшої опозиційної партії затримання будь-кого з членів організацій націонал-патріотичного спрямування видається черговою хвилею політичних репресій. При цьому багато хто не вірить в історію з «відверненим терактом». За 20 років незалежності Україна не знала жодного гучного теракту. Давно відомо, що представники різноманітних націонал-патріотичних організацій дуже шанобливо ставляться як до самого факту незалежності України, так і до відповідного свята. Тому новину від СБУ про те, що патріотівці мали скоїти теракт саме 24 серпня, сприймають як провокацію з боку самих спецслужб чи керівництва держави.

Скептики звертають увагу на те, що з приходом до влади регіоналів арешти націоналістів стали тенденцією. У січні цього року під час перебування на Івано-Франківщині Віктор Янукович мусив змінити маршрут через затримання в області групи озброєних осіб, які начебто планували замах на нього. 4 березня 2011 року обласний суд Івано-Франківська за незаконне зберігання зброї засудив до чотирьох місяців ув’язнення провідника націоналістичної організації ВО «Тризуб» Андрія Стемпіцького. Чималий галас здійняли справи про обливання фарбою пам’ятника Дзержинському та підрив пам’ятника Сталіну в Запоріжжі... У всіх згаданих випадках впадає в очі неадекватність судових вироків за злочини, про які заявляли українські спецслужби. Служба безпеки України звітує про запобігання замаху на першу особу держави, а винуватець отримує чотири місяці, як за звичайну вуличну бійку. СБУ розповідає про вибух у Запоріжжі, а суд півроку не може розглянути справу.

Подробиці операції останньої з відвернення «теракту на День Незалежності» теж викликають подив. Складно уявити собі, що після численних конфліктів між націоналістами та представниками силових служб радикальна націоналістична організація триматиме вибухівку у власному офісі, який будь-якої миті може наразитися на перевірку. Відразу ж пригадується 2004 рік, коли міліціонери «знайшли» в активіста «ПОРИ» вибухівку під газовою плитою.

Так чи інакше історією з «патріотами України» влада може вирішити кілька політичних завдань: відвернути увагу суспільства, особливо його націонал-патріотичної частини, від суду над Тимошенко; знову вказати Заходу, що в країні є загроза терактів і потенційні терористи – це націоналісти; підправити свій рейтинг, який стрімко падає. Новину про відвернений теракт поширили майже всі впливові ЗМІ. Громадян поінформовано: «Патріот України» готував теракт, але влада оперативно про все дізналася і вчасно запобігла йому. Для неї такого штибу «реклама» зараз більш ніж доречна. Економічні амбіції бізнес-крила Партії регіонів призвели до погіршення відносин із РФ. Подібні рухи уряду не до вподоби проросійським прибічникам регіоналів, які традиційно Кремлеві вірять більше, ніж Банковій. Уже тепер електоральний розрив між ПР і БЮТ-Батьківщиною зменшився до 2%. А вибори до Верховної Ради вже за кілька місяців. Відтак правлячій політсилі треба негайно робити великі кроки назустріч своєму «ядерному» електорату. Як-от вкотре виступити в ролі охоронців громадського спокою, миру та злагоди. Перед місцевими перегонами в жовтні 2010 року ідеологічно наближенні до ПР видання «попереджали» про можливість в Україні «нацистського реваншу», захистити від якого пересічного мешканця Сходу та Півдня здатна тільки Партія регіонів. Давня страшилка про те, що «криваві бандерівці гострять сокири», не раз спрацьовувала.