Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 серпня, 2011

Янукович запустив революцію

Віктор Янукович запустив продовження того, що не було завершено після Помаранчевої революції 2004–2005 років. А саме продовження, як називають історики і політологи, буржуазно-демократичної революції. Він зробив це, розпочавши суд над Юлією Тимошенко, а потім і заарештувавши її. Звісно, президент сам того не бажає і, найімовірніше, навіть не усвідомлює. Але народ заворушився. Поки що не так у буквальному, скільки в ментальному розумінні. Це як довго йде холодний дощ і ти до нього звикаєш. Аж раптом гучно вдарить блискавка – і зненацька усвідомлюєш, що треба шукати порятунку від стихії

Ось такою блискавкою і став п’ятничний арешт. Ні, просто зараз маси народу не вийдуть на захист Тимошенко, хоча й будуть, певна річ, окремі акції протесту. Попри суд над колишньою прем’єркою, її рейтинг не зростає. Громадяни переконалися, що жінка з косою аж ніяк не має намірів захищати їхні інтереси, не збиралася принципово змінювати систему, хіба що зробити косметичний ремонт. Вона є плоттю і кров’ю цієї системи.

Попри байдужість до Тимошенко як до політика, народ і далі стежить за тим, що відбувається. «Телекритика» пише, що спецвипуск про п’ятничний арешт на каналі «ТВі» за рейтингом перевищив ігрове кіно «Акула-2». Хтось суто по-людськи співчуває їй, хтось тішиться, що представники режиму гризуться між собою, хтось має інші мотиви і настрої, але, мабуть, більшість розуміє: якщо влада може зробити таке з екс-прем’єр-міністром, то решту вона проковтне і не вдавиться. І річ не в тому, що судять колишнього високопосадовця. А в тому, що в цей час бригада Януковича, як і раніше, відверто грабує країну.

І не лише це лякає людей. Адже ситуація в Україні склалася така, коли відверто і неприховано іде стінка на стінку. Держава проти громадян. Народ на власній шкурі відчув, що ніякого поліпшення життя не відбувається і відбуватися не буде. Податковий кодекс законсервував наявну систему, коли фіскали та інші державні чиновники ставляться до малого і середнього бізнесу як до прислуги, визискують його і не дають розвиватися, а олігархи тим часом і далі виводять свої грошики в офшори. Пенсійна псевдореформа, попри всі запевнення її батька віце-прем’єра Сергія Тігіпка, звелася до підвищення пенсійного віку. Суди, правоохоронці, прокуратура дружньо працюють на те, щоб захистити сваволю можновладців та олігархів щодо народу. Президент Янукович несамовито розбудовує своє прибране до рук Межигір’я, а нас запевняє в необхідності заощаджувати. Ненависть до нього і його команди зашкалює.

Одним словом, маємо класичну ситуацію: лицемірна влада не може, а народ не хоче. Тобто вона може когось конкретного посадити за ґрати, що успішно й робить. Але не здатна ефективно керувати країною.

Тож постає питання: коли почнуться революційні дії? Власне, вони вже починалися. Минулої осені малі підприємці, з яких через Податковий кодекс хотіли третю шкуру здерти, вийшли на Майдан. При цьому всіляко дистанціювалися від політсил і намагалися самостійно вирішувати свої проблеми. Зробити це їм не вдалося, вони лише послабили тиск. Але то був перший крок до самоорганізації суспільства без участі політиків.

Та осіння акція не переросла в широкий підприємницький рух. Окремі його джерела тліють у всіх регіонах країни. Вони можуть злитися воєдино, але цей процес навряд чи відбудеться одномоментно. Прикрість ситуації полягає в тому, що народне обурення немає кому розвинути і спрямувати в певне русло. Бо те, що пропонують ті самі політики у вигляді, наприклад, так званої народної реформи, не витримує жодної критики. Ці слабенькі інтелектуальні потуги на конструктивну програму приречені на провал. За великим рахунком, усе зводиться до того, що треба усунути «поганого» Януковича і обрати «хорошого» ім’ярек.

Отже, питання залишається відкритим: хто запропонує програму і надихне маси? Якщо цього не станеться, не можна виключати народних бунтів. Якщо вони, не дай Бог, почнуться, криваві й бездумні, то не лише Янукович не врятує свого Межигір’я, а й самі бунтівники разом із країною виявляться в програші. Бо бунт – це антитеза реформи. Він неодмінно відкидає державу ще більше назад. А цього ой як не хочеться.Теги
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.