5 серпня, 2011

Економпропозиція

На День Незалежності в Києві не буде феєрверка. Таку інформацію повідомили днями деякі ЗМІ з посиланням на неназване джерело в Головному управлінні з надзвичайних ситуацій Київміськдержадміністрації
Матеріал друкованого видання
№ 32 (197)
від 4 серпня, 2011

Насправді для категоричних тверджень підстав поки що немає. Агентство «Українські новини», яке першим поширило зізнання анонімного чиновника, при цьому уточнило, що від участі в організації феєрверку відмовилася лише КМДА. Інакше кажучи, міська влада не хоче фінансувати салют, який, проте, продовжує готувати Міністерство оборони. Водночас невідомо, чи військове відомство доведе справу до кінця: там теж полюбляють скаржитися на безгрошів’я.

До того ж відмова КМДА від співорганізації заходу змушує вкотре згадати про нелюбов центральної влади до вшанування Незалежності загалом. Так, ще на початку липня Віктор Янукович підписав указ, яким скасував проведення 24 серпня військового параду. Як зазначалося в указі, гроші, зекономлені на параді, мали піти на «покращення соціально-економічного захисту населення». Однак незабаром міністр оборони Михайло Єжель повідомив, що зекономлене витратять на потреби армії. Ані «суворий» Янукович, ані АП, ані урядовці не висловилися з приводу такого порушення президентського указу.

Цинізм ситуації в тому, що парад, за різною інформацією, мав коштувати від 36 млн грн (дані, озвучені Єжелем) до 56 млн грн (сума, передбачена державним бюджетом-2011). Але, економлячи ці гроші, влада без проблем знайшла в казні значно більшу суму на «реставрацію» двох президентських дач у Криму та будівництво там вертолітних майданчиків (загальний кошторис робіт – 152 млн грн).

На додачу до цього кілька одіозних представників Партії регіонів, зокрема відомий «борець з українізацією» Вадим Колесніченко, терміново виступили в пресі із заявами, що святкувати День Незалежності країни, яка забезпечує їх високим статусом і дуже непоганими умовами життя і праці, не варто взагалі. Таким чином, питання «економії» на ювілеї одразу набуло політичного характеру.

Не дивно, що відповідні ініціативи влади викликають пильний інтерес громадськості. Так було, зокрема, і з нібито розпорядженням Януковича відмовитися від карбування до Дня Незалежності ювілейних медалей (кошторис – 1 млн грн). Як з’ясувалося пізніше, медалі будуть. А от від встановлення пам’ятного знаку «20-та річниця Незалежності України» влада таки відмовилася.

Загалом президентський указ про святкування 20-річчя Незалежності, підписаний торік 1 листопада, передбачає ще 16 різноманітних заходів – від випуску всеохопної антології української літератури до відзначення 20-річчя інституту президентства в Україні. Своєю чергою, столична влада раніше повідомляла про підготовку до Дня Незалежності близько 200 культурно-мистецьких і святкових заходів. Отже, можновладці за наступні три тижні мають змогу багато чого ще скоротити – звичайно ж, «із метою економії».