25 лютого, 2017

«Режим Україна»

Нещодавно керівництво Європейського Союзу натиснуло на чеський уряд і змусило пришвидшити введення в дію положень регламенту Брюсселя щодо віз на сезонні роботи. Дефіцит людей на сезонні роботи — це болюча проблема радше для Іспанії чи Італії, ніж для Чеської Республіки. Проте Брюссель усе одно змушує всіх країн-членів застосовувати свої регламенти.
Матеріал друкованого видання
№ 8 (484)
від 23 лютого, 2017


Уряд Чеської Республіки вніс зміни до закону про перебування іноземців й запровадив нові сезонні візи для робітників із країн, що не входять до ЄС, зокрема з України. Затверджені урядом поправки передбачають, що Міністерство внутрішніх справ почне видавати сезонні візи тим, хто зможе працювати в Чехії щонайбільше півроку. Однак ці зміни майже не сприяють вирішенню нагальної проблеми браку кваліфікованої робочої сили на чеському ринку праці.
На сьогодні українці — це найчисленніша меншина іноземців, що приїжджають до Чехії не з країн ЄС. Різна статистика пропонує цифру понад 100 тис. осіб з українським громадянством: рівень їхньої інтеграції в суспільство, працьовитість і безпроблемність стали загальновідомим явищем. Саме тому чеські виробники дедалі більше прагнуть працевлаштовувати на своїх підприємствах кваліфікованих робітників саме з України. Ще торік чеський уряд затвердив пілотний проект концепції набору українських робітників під назвою «Режим Україна».

Чеський ринок праці з надією чекає на прихід тисяч кваліфікованих українських робітників. Але які переваги матиме працевлаштування українців за кордоном для власне української економіки?

Однак на практиці виникла ціла низка проблем. Зокрема, необхідність пришвидшити адміністративну обробку анкет у Генеральному консульстві у Львові, якому довірили виконання цих обов’язків. На сьогодні термін розгляду заяви на отримання робочої візи становить близько п’яти місяців, що не задовольняє ні чеських роботодавців, ні українських кандидатів. Під час реалізації концепції «Режим Україна» свої сили об’єднали Міністерство закордонних справ Чехії, Міністерство внутрішніх справ Чехії, Міністерство праце­влаштування та соціальних справ Чехії, Економічна палата Чехії та інші організації, куди входять невеликі та середні чеські фірми.
Дефіцит кваліфікованих робітників — це проблема не лише Чеської Республіки. Зі схожими труднощами зіткнулися й економіки інших східноєвропейських країн, наприклад Литви та Польщі. Десятки тисяч громадян цих країн поїхали «по краще життя» до західноєвропейських країн. Становище ще більше ускладнилося невтішною демографічною ситуацією, зокрема виходом на ринок праці покоління людей, що народилися в періоди найбільшого падіння народжуваності. Як протистояти несприятливим тенденціям?
Напрошується кілька рішень. Насамперед інновації та автоматизація (включно з роботизацією), завдяки яким можна безпосередньо вирішувати проблему браку кадрів. Паралельно зростає потреба в підвищенні освітнього рівня через реформи та розширення системи освіти. У Чехії потрібно набагато інтенсивніше мотивувати сот­ні тисяч довготривало безробітних до того, щоб вони нарешті знайшли шлях до стабільного заробітку. Ще одна можливість — імпорт робочої сили з-за кордону. Якщо мова заходить про робітників із країн позашенгенського простору, необхідно кардинально переглянути чинну візову політику. Позитивні наслідки може мати й систематичне пристосування системи освіти до потреб ринку праці. Тільки комплексний підхід до вирішення проблеми стане запорукою успіху, який забезпечить тривале зростання економіки, а водночас і рівня життя населення Чеської Республіки.
Чеська урядова концепція «Режим Україна» містить дуже чіткий план дій для чеських роботодавців, визначає завдання Генерального консульства Чехії у Львові в процесі оформлення віз, затверджує правила та процедуру дій для кандидатів на отримання віз.
Чеський ринок праці з надією чекає на прихід тисяч кваліфікованих українських робітників. Вони, безперечно, стануть вагомим набутком Чеської Республіки. Проте напрошується логічне запитання: які переваги матиме працевлаштування українців за кордоном для власне української економіки?

------------------------------

Соціальний статус українців у Чехії серйозно змінюється, пише чеське видання Týden. У 2000-х заробітчан звідси часто бачили «ордою не­освічених і постійно п’яних робітників», пише журнал, цитуючи матеріал 1999 року в щоденній газеті Večerní Praha. Тепер українці працюють не тільки як некваліфікована робоча сила. Більше українців, що мають вищу освіту, працевлаштовуються за спеціальністю — лікарями та медперсоналом, викладачами в університетах — або створюють власний бізнес. Тим часом на чеському ринку є 150 тис. відкритих вакансій, на які не йдуть працювати місцеві. Утім, багато хто скаржиться, що умови працевлаштування для українців у Чехії ускладнюються. Діє обмежена квота на чеські робочі візи. Часто доводиться звертатися до посередників, щоб не чекати місяцями й отримати позитивний результат. І коштує це зовсім не дешево.Теги