30 жовтня, 2015

А рахує хто?

Від виборів до виборів спостерігачі, журналісти, а подекуди й самі учасники виборчого процесу говорять про недостатню якість навчання членів виборчих комісій. Щоправда, здається, попри неодноразові зауваги та застереження, ситуація продовжує регресувати.

«Люда! Люда! Що ми зараз маємо рахувати? Ну, дільницю ми закрили, а що далі?», – кричить через шкільний хол рудововолоса пенсіонерка своїм колегам по дільниці. Це Ольга Дмитрівна, голова дільничної виборчої комісії в одному з округів на місцевих виборах. Вона представляє партію «Відродження України» і це її перші вибори не лише на посаді голови ДВК, але й взагалі у складі комісії. Попри навчання, яке б їй мали організувати куратори, вона безнадійно заблукала у нетрях процесу підрахунку голосів. Паніка і нерви починають перемагати здоровий глузд. На годиннику 20:00, двері зачиняються, виборці засинають, прокидаються рахувальники.

Читайте також: Як пройшли вибори у Києві

«Що рахувати? Без зайвої метушні. Спочатку розглядаємо акти», – спокійно говорить секретар комісії Оксана. У її манерах просто-таки кричить шкільна вчителька і, здається, це єдина людина з бодай якимось досвідом керування таким непіддатливим організмом, як виборча комісія.

«Сіли всі за столи. Я сказала сіли! Зараз ми розглядаємо акти, які у нас були під час процесу голосування», – Оксана час від часу косо зиркає на голову комісії, яка нервово жмакає клаптики паперу, на яких записані зауваження спостерігачів і журналістів.

В цей момент її заступниця, також пенсіонерка, Валентина Анатоліївна, ретельно й уперто конспектує методичку спостерігачів ОПОРИ. Перед нею на столі вже з аркушів п’ять паперу і кінця-краю тому конспектуванню не видно.

«Ви не те робите, там за процедурою…», – Валентина намагається вставити свої п’ять копійок в процес.

Читайте також: Україну знову поділили олігархи

«Покладіть цю брошуру. У вас був ваш куратор. Він мав вас навчати. Нині вже пізно надолужувати. Віддайте тому, в кого взяли і не ускладнюйте процес», – Оксана рвучко закриває методичку і пенсіонерка похапцем човгає до спостерігачів.

«Скажіть, а все ж, що ми робити повинні? Ні, ну у вас досвіду більше», – Валентина ніяк не може вгамувати нерви і розпитує представників кандидатів і громадських організацій про подальший перебіг підрахунку голосів. В цей момент голова комісії затинаючись починає зачитувати акти.

«Перший стіл! Скільки у вас лишилося бюлетенів? По області, так. Другий стіл! Я вас не питала! Відкриєте рота, коли запитаю!», – в процесі складного рахування у шкільної вчительки здають нерви.

«Ми в акт забули підписи взяти у тих, хто на дому голосував. На корінцях люди порозписувалися, а в акті ні. Може, давай сходимо ще раз? І зробимо вигляд, що нічого не було?», – це вже інша ДВК. Хлопець років 25 понуро сидить на стільчику й дивиться у порожній документ.

«Ні, зараз вже ніхто нікуди не піде. Якщо ви залишите межі дільниці – це вже буде порушенням закону, яке має свої наслідки. Сидіть вже тут. Зараз складатимемо акт. Що за бажання переступити закон?» – кандидат у місцеві депутати погрозливо нависає над членами комісії. Ті погоджуються і мовчки починають розписувати причини своєї забудькуватості.

Читайте також: Як минули вибори у Дніпропетровську

Власне, після візитів на десяток дільничих комісій складається враження, що основною небезпекою для українських виборів є не політики, не саботаж і не фальсифікації. Основна небезпека криється в людях, які цей процес мають контролювати. Більшість членів комісій елементарно не знає не те що законодавства про вибори з номерами статей, а покрокової процедури своєї роботи.Вищеописані ситуації сталися в одному з міст-мільйонників, а що вже казати про регіональну глибинку? Покусані спостерігачі й закриті для преси окружні дільниці, де мають приймати протоколи – це ще квіточки.

Якщо хтось таки набереться терпіння і спробує висидіти повний робочий час, впродовж якого збирають протоколи, історій можна назбирати якщо не на роман, то принаймні на невеличку гумористичну оповідь під назвою «Я і вибори. Як робити не слід». Тут вам і забудькуваті хлопці з дівчатами, які не правильно вписали номер дільниці, на якій просиділи заледве не повну добу, але так і не спромоглися вивчити кілька цифр. Тут вам і внесення правок у їхній протокол прямо не відходячи від стола голови міськвиборчкому. Порушення? Порушення. Проте відправляти трійко людей на уточнення, аби зробити все відповідно до процедурних норм, судячи з усього не дозволяє совість. Тут вам і загублені голоси. Реально загублені. Бо ж в одному протоколі навпроти однієї з партій у колонці «за» красується цифра «16», а в іншому, який подали на перевірку комп’ютерній системі, чомусь «6». Певно, народ так поспішав завершити з роботою, що не зміг домалювати одиничку у всі документи. Поки помилку знайшли, невірні цифри встигли розійтися по штабах кандидатів.

Це вже не кажучи про забудьків, які приїздять «здаватися» і подають протоколи без печаток. І вже у приміщенні, здавши бюлетені, починають хапатися за голови. Мовляв «Куди ж це ми так задивилися». В жодному разі не йдеться про намагання підробити результати. Радше тут свою роль грає звичайне людське нехлюйство.

Але це ще не все. Апофеоз для спостерігачів наступає в момент, коли частина дільниць не з’являється. Причина банальна – втомилися. А раз втомилися – значить можна оголосити перерву і піти собі поспати додому. Байдуже, що це не передбачено законом. Вибори почекають. Здоровий сон наперекір усьому – наш вибір!