Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
28 грудня, 2007

«Третій шлях» Миколи Носова

Нещодавно дізнався, що один із моїх улюблених письменників Микола Носов народився в Києві
Матеріал друкованого видання
№ 9 (9)
від 28 грудня, 2007
Нещодавно дізнався, що один із моїх улюблених письменників Микола Носов народився в Києві. І це вкотре змусило мене звернутися до його творчості. Перечитав «Незнайко на Місяці» і знову переконався, носієм якого незвичайного таланту був Микола Миколайович.
 
Нагадаю, своїх земних героїв письменник відправляє на Місяць. Місяць – це антисвіт для Незнайка та інших жителів Квіткового міста (своєю назвою це місце, певно, зобов’язане вулиці Квіткової, яка й досі є в Ірпені під Києвом, де виріс письменник), звідки прибули наші герої. Важливо знати, що це капіталістичний антисвіт з його жорстокими законами, де навіть інопланетян намагаються зробити предметом наживи. Доступною для дітей і водночас дуже сатиричною мовою Носов розповідає про «їхні» порядки.
 
Інколи під час читання книжки складається враження, що деякі картини письменник списував із сучасної України. Місяцем правлять олігархи Жадінг і Скуперфільд, проти яких виникають масові заворушення серед місцевого населення. Але якщо громадяни України сперечаються на майданах на тему, хто з олігархів кращий, то мешканці Місяця мудріші. Вони б’ються, коли починають сперечатися, хто ж гірший – Жадінг чи Скуперфільд.
 
Микола Носов прожив досить безбідне життя, зігріте владою. У 1969 року за «Незнайко на Місяці» він отримав Державну премію імені Надії Крупської. Проте називати Миколу Миколайовича канонічним радянським письменником було б неправильно, адже в цій само книжці він сатирично висміює і комунізм.
 
Наприклад, разом із групою бомжів Незнайко потрапляє на так званий Дурнуватий острів – місце, де панує безтурботність. Кожного дня жителі острова піддаються дитячій хтивості: вони вдосталь їдять, в той час, коли на Місяці панує глибока продовольча криза), купаються, дивляться у кінотеатрі бойовики, гойдаються на гойдалках, кружляють на каруселях тощо. Усе це робить їх тупими, перетворюючи на баранів. Дякувати Богові, Незнайкові вдається уникнути цієї долі: його вчасно рятує Знайко зі своїми друзями. Ми ж бачимо, що Носов однаково висміяв як лад, що панує на Місяці, так і порядки на Дурнуватому острові, і тим самим чітко визначив себе як прибічника третього шляху.

Земляни ж привозять на Місяць насіння гігантських рослин, які мають вирішити продовольче питання та зробити усіх ситими. Основний месидж автора: їжте не одне одного, а рослини, і вам щаститиме.Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.