Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 березня, 2008

Думати, перш ніж робити

Україні сьогодні живеться значно веселіше, ніж у Косово. Так, політики у нас не найкращі, але ми вміємо думати, перш ніж щось зробити
Матеріал друкованого видання
№ 10 (19)
від 7 березня, 2008

Повернувся з відрядження до самопроголошеного Косова. Звичайно, за чотири дні не осягнеш усіх таємниць тамтешнього суспільства, але є речі, які не помітити просто не можливо. Ними насичене повітря, вони аж бринять поміж людей. Я спілкувався з десятками косоварів – продавцями, таксистами, політиками, студентами, представниками малого і середнього бізнесу, пенсіонерами, інженерами, поліцейськими, і навіть з албаномовними блогерами. І, здається, вловив цей загальний настрій. 

Косовари хочуть стабільності. І кожен має свої сподівання – хто мріє на роботу до Британії виїхати, хто хату побудувати, а хто – власну компанію розвинути і продати.
 
Райдужні надії на омріяну незалежність в албанському Косові нагадують наші 1990-ті. Взагалі, край нагадує Україну тих часів: «віялові» відключення світла, зношена інфраструктура, суцільний смітник на дорогах, показовий антигламур багатоповерхівок і кафе, засилля «фольксвагенів-гольф» 1980-х років... І загальне сподівання: «Ну, тепер нарешті заживемо по-людськи».
 
«По-людськи» передбачає також обопільне прощення сербів і албанців. Сторони намагаються забути взаємне кровопролиття. «Я вже навіть із дружиною про це не згадую, – казав моїм колегам з телебачення албанець, чий син нібито втопився в гірській річці, тікаючи від псів, спущених сербами у 2004 році (з цього в Косово розпочалася чергова ескалація насильства, було знищено десятки православних святинь). – Ми хочемо про це забути, щоб жити в мирі. Щоб жити нормально».
 
Більшість сербів відповідають подібним чином, обов’язково додаючи: «Тільки хай у Косово залишається ООНівська адміністрація».
 
Раніше і серби, і албанці були налаштовані більш агресивно.
 
– Ми, мешканці Балкан, спершу думаємо, а потім робимо, – самопринизливо говорив 20-річний албанець із Пріштіни. – Німець двадцять разів подумає, перш ніж щось зробить, а ми погромимо один одного, а потім беремося за голови. У вас в Україні щось теж ніби таке було – революція, росіяни проти українців?
 
    Та ні, у нас «росіяни» – це теж українці, – відповів я, з жахом усвідомлюючи перспективу, до якої нас штовхають різного роду політичні пройдисвіти. – А українець любить більше думати, ніж робити.
 
Тепер, коли я чую розмови політичних пройдисвітів про Схід і Захід, про «співвітчизників», які мають захищатися від «фашизму», та іншу лабуду, я згадую Косово. Повірте, друзі, в Україні сьогодні живеться значно веселіше, ніж там. Так, політики у нас не найкращі, але ми вміємо думати, перш ніж щось зробити.
 
І цей факт вселяє неабиякий оптимізм.


Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.