Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
21 березня, 2008

Мовний кінокомфорт

Маємо не тільки урядовцями проголошену, але й усією кіноіндустріальною громадою підтриману декларацію про незалежність
Матеріал друкованого видання
№ 12 (21)
від 21 березня, 2008

 

  

Помітили? Як на мене, диво-дивнеє сталося, коли в жорсткій суспільній суперечці – якою мовою, як, коли і скільки дублювати іншомовний неукраїнський кінопродукт – раптом народилося щось більше, ніж інтелектуальний чи фізичний мордобій. А саме – оприлюднена у ЗМІ пропозиція частини дистриб’юторів і власників кінозалів до керівників держави «встановити трирічний перехідний період для переходу на стовідсоткове дублювання фільмів українською мовою». І, як можна зрозуміти, це пропозиція саме тієї конфліктної сторони, яка від початку року пручається встановленим міністерськими циркулярами правилам дублювання і влаштовувала кінотеатральний попереджувальний чи то страйк, чи то локаут. 

Відкидаючи наявність будь-якого лукавства авторів цитованого звернення, припускаю: усі гілки вітчизняної кіноідустріальної спільноти зрештою мають однакове бачення майбутнього, єдину, сказати б, консолідовану стратегію в цьому питанні. Більше того, ця спільнота, яку ще вчора такою було не назвати, блискавично виявила ті якості, які, на біду, не притаманні вітчизняному політикуму, який, вочевидь, на провідну суспільну верству не тягне, а радше тягнеться за рудиментарним уявленням про порядок речей.
 
Отже, внаслідок подолання не лише локальних бізнес-інтересів, а й сумнозвісних колоніальних уявлень про форми побутування світової кінокультури на українських теренах, люди, які мають приймати доленосні рішення, виявилися здатними до далекоглядних державницьких учинків. Власне, до практичного унезалежнення хисткого українського кіноринку від потужного російського. Наразі маємо не тільки урядовцями проголошену, але й усією кіноіндустріальною громадою підтриману декларацію про незалежність, яка так чи інакше починає втілюватися. «Так чи інакше» означає конфліктно.
 
А конфлікт криється у тактичних підходах. Одні, з певних причин, воліють утілення означеної мети вже тепер. Інші, також із певних причин, – за досягнення стовідсотково того ж самого, але в результаті поступального процесу. Справа за малим – компромісним варіантом, що має бути закріплений, певним законодавчим актом, обов’язковим для виконання всіма, аби «трирічний перехідний період» не затягнувся на наступні 15 років. Інакше, передбачаю, конфлікт продовжуватиметься й набуватиме, м’яко кажучи, ще неприємніших форм. Беруся це стверджувати, бо непогано знаю активістів із одного й іншого боків. І всі ми чудово обізнані з вітчизняним політикумом, який радий повсякчас змайструвати з мовного питання кулемет.
 
Насамкінець. Якщо ви помітили, у новочасному лексиконі знедавна побутує семантично прикметне слово «комфортний». Очевидно, мода на нього прийшла до нас з укоріненням елементів «суспільства споживання» й відповідного різновиду демократичних цінностей. І це вже певна суспільна психохарактеристика, що означає тенденцію-прагнення жити не, скажімо, цікаво, а саме комфортно. У зв’язку із цим хотілося б зауважити: постання незалежної держави, а з нею й незалежної кіноіндустрії в потужній зоні імперського тяжіння й водночас на демократичному марші комфортним не здасться. Це заняття для людей, які комфортом нехтують.


Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.